V ktorých krajinách by ste pracovali ešte viac?

MôjPlat.sk - Porovnanie počtu odpracovaných hodín za mesiac v rôznych krajinách OECD.

Máte pocit, že váš pracovný týždeň nemá konca? Potom buďte radi, že nepracujete v Mexiku, kde pracujúci musia za týždeň odrobiť až o 9 hodín viac. Za to takým Holanďanom môžeme len závidieť.

V medzinárodnom porovnaní najpracovitejších krajín OECD sa Slovensko umiestnilo tesne nad priemerom. Priemerný Slovák odpracoval v roku 2012 34 hodín týždenne, čo je o hodinu menej ako v roku 2010. U našich českých susedov by ste ale pracovali o hodinu viac a v Maďarsku už o dve hodiny naviac.

Najlepšie sú na tom v Holandsku, Nemecku a Nórsku, kde pracovali len 27 hodín za týždeň. Pri osemhodinovej pracovnej dobe to vychádza na menej ako tri a pol dňa čistej práce. V Holandsku pritom priemerný mesačný plat dosahuje výšku až 3 073 € v hrubom, kým na Slovensku sme v v tom istom roku zarábili v priemere len 818 €.

Jedným z cieľov portálu Mojplat.sk je zvyšovat transparentnosť na trhu práce. Preto vyvinul kalkulačku platov PlatoMeter (http://www.mojplat.sk/hlavna-stranka/platy-na-slovensku/platometer), kde si návštevník môže porovnať svoj plat s priemerným platom na trhu podľa svojho odboru, povolania, vzdelania, veku a ďalších charakteristík alebo si môže napríklad overiť rozdiel platov medzi mužmi a ženami vo svojom povolaní.

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) je neziskový výskumný inštitút so sídlom v Bratislave. Zaoberá sa multidisciplinárnym výskumom trhu práce a jeho inštitúcií, organizácie práce, spoločenskej zodpovednosti firiem, etnicity a migrácie, a ich úloh v ekonomickom, spoločenskom a politickom živote modernej spoločnosti.
Viac informácií na www.celsi.sk

loading...
null
Loading...