Životopis

Ako teda napísať dobrý životopis?

Životopis by mal obsahovať prehľad relevantného vzdelania a pracovných skúseností. Nezabúdajte na to, že uchádzačov o pozíciu môže byť mnoho, a preto budúci zamestnávateľ či personalista ocení stručnosť, výstižnosť, ľahkú čitateľnosť a orientáciu v texte. Tu je niekoľko rád, ktoré by Vám mohli pomôcť:

Dôležité body

  • dajte si záležať - kvalita rozhoduje
  • stručnosť, výstižnosť, prehľadnosť
  • pozor na gramatické a štylistické chyby
  • nikdy neklamte
  • používajte šablóny
  • menej je niekedy viac - prílišná farebnosť a rôznorodosť textu nie sú vhodné
  • ak ste v odbore doma, neváhajte použiť odborné termíny

Prehľadnosť je dôležitá

Najčastejšie je uprednostňovaný tzv. štruktúrovaný životopis. Tento typ životopisu je obľúbený vďaka svojej prehľadnosti a usporiadaním, s akým sú informácie o Vás poskladané. Prehľadnosti napomáha aj rozdelenie na tematické časti, akou sú osobné údaje, vzdelanie a pracovné skúsenosti.

Pracovné skúsenosti - buďte konkrétni

Pri výpise pracovných skúseností buďte konkrétny(a) a popíšte, čo bolo Vašou pracovnou náplňou. Ak nemáte dostatok praxe v odbore, zmieňte Vašu flexibilitu a ochotu učiť sa novým veciam.

Vzdelanie môžu čiastočne nahradiť kurzy

V prípade, že Vám chýba odborné vzdelanie, vyplňte túto medzeru kurzami a certifikátmi, ktoré ste získali. V životopise by malo byť uvedené najvyššie dosiahnuté vzdelanie, nie je potrebné vypisovať jednotlivé stupne, ktoré Vás doviedli až k tomu najvyššiemu.

Nikdy neklamte!

Nemá cenu klamať. Pri písaní životopisu sa jeho autori mnohokrát snažia zlepšiť svoje postavenie skresľovaním údajov o sebe. Pridávaním nepravdivých informácií do svojho životopisu si môžete Vaše šance skôr oslabiť, pretože každý dobrý personalista nepravdy zistí a stanete sa pre neho neserióznym kandidátom.

Šablóny môžu byť veľmi užitočné

Venujte pozornosť aj grafickej úprave textu. Hotové šablóny môžete získať na internete alebo z MS Wordu. Ak sa rozhodnete vytvoriť vlastný životopis bez pripraveného vzoru, dodržujte prehľadnosť a vyhýbajte sa prílišnému používania formátov a druhov písmen. Určitú skromnosť dodržujte aj pri farebnom prevedení.

Gramatické chyby a zlá štylistika vyvolávajú zlý dojem

Nezabudnite tiež skontrolovať text po stránke pravopisu a gramatiky. Malo by byť samozrejmosťou, že Váš životopis nebude obsahovať ani tieto chyby. Z hľadiska štylistiky sa vyhýbajte hovorovým výrazom, ktoré môžu znížiť kvalitu dokumentu. 

Odborné termíny nie sú na škodu

Naopak ak sa orientujete v odbornej terminológii, neváhajte ju využiť. Poukazuje to len na to, že danému odboru rozumiete.

Dôležité body

  • dajte si záležať - kvalita rozhoduje
  • stručnosť, výstižnosť, prehľadnosť
  • pozor na gramatické a štylistické chyby
  • nikdy neklamte
  • používajte šablóny
  • menej je niekedy viac - prílišná farebnosť a rôznorodosť textu nie sú vhodné
  • ak ste v odbore doma, neváhajte použiť odborné termíny

Dobre napísaný životopis, dobrý štart vo Vašej kariére

Životopis, známy tiež ako Curriculum Vitae (CV), je častokrát prvým kontaktom s potenciálnym zamestnávateľom. To znamená, že je to Vaša prvá prezentácia, ktorá ovplyvní rozhodovanie budúceho zamestnávateľa, či Vás pozve na pracovný pohovor. Záleží na tom, aké informácie o sebe v životopise uvediete a akým spôsobom s nimi budete pracovať. Základom by pre Vás mal byť fakt, že je dôležité vyhýbať sa nepodstatným faktom a naopak zdôrazniť Vaše prednosti. Ide predsa o to, aby bolo jasné, že práve Vy ste najlepším uchádzačom pre danú pozíciu.

null
Loading...