V ktorých krajinách budú mať úradníci štedré Vianoce?

Množstvo darčekov, ktoré si tento rok nájdu rodiny v jednotlivých krajinách pod stromčekom, závisí od výšky ich príjmu, ale tiež od cien v obchodoch. I keď sa kúpna sila na Slovensku zatiaľ nevyrovná západnej Európe alebo Severnej Amerike, podľa portálu Môjplat.sk budú mať Slováci štedrejšie Vianoce než obyvatelia mnohých krajín východnej Európy, Ázie, či Latinskej Ameriky.

Množstvo darčekov, ktoré si tento rok nájdu rodiny v jednotlivých krajinách pod stromčekom, závisí od výšky ich príjmu, ale tiež od cien v obchodoch. I keď sa kúpna sila na Slovensku zatiaľ nevyrovná západnej Európe alebo Severnej Amerike, podľa portálu Môjplat.sk budú mať Slováci štedrejšie Vianoce než obyvatelia mnohých krajín východnej Európy, Ázie, či Latinskej Ameriky.

 

Môjplat.sk aj tento rok prináša celosvetové porovnanie platov za rok 2014 v desiatich vybraných krajinách. V tohtoročnom porovnaní platov sa Môjplat.sk zameral na platy úradníkov, ktoré porovnal s platmi manažérov, špecialistov, pracovníkov v službách a obchode a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov.

 

Slovensko má v porovnaní so západnou Európou, ale aj s Českou republikou nižšie  platy, a to vo všetkých skúmaných kategóriach. Avšak v porovnaní s mnohými krajinami východnej Európy, Ázie, či Latinskej Ameriky budeme mať na Slovensku štedré Vianoce.

 

Keďže sa ceny v jednotlivých krajinách líšia, porovnanie kúpnej sily musí tieto rozdiely zohľadniť. „Pre medzinárodné porovnanie platov v skúmaných kategóriach preto používame prepočet platov na paritu kúpnej sily, vyjadrujúcej hodnotu tovarov a služieb, ktoré si za priemerný plat v danej krajine kúpime,” vysvetľuje Zuzana Šmehýlová, analytička projektu Môjplat.sk.

 

Slovenskí úradníci si po prepočte podľa parity kúpnej sily za medián hrubej mesačnej mzdy nakúpia tovary zodpovedajúce kúpnej sile 1 044 €.  Kúpna sila úradníkov je približne 2 až 2,3 krát vyššia v Nemecku (2 342 €), USA (2 115 €), Švédsku (2 468 €), či Belgicku (2 199 €). Vianoce v západných krajinách tak budú najštedrejšie.

 

Naopak,  skromnejšie Vianoce budú v krajinách ako Rusko, Ukrajina, Brazília, Indonézia a Keňa, kde je kúpna sila úradníkov nižšia ako na Slovensku. Zo skúmaných krajín si najmenej budú môcť dovoliť úradníci v Indonézii, ktorých kúpna sila je v porovnaní s kolegami na Slovensku len tretinová (333 €).

 

Vo všetkých skúmaných krajinách zarábajú úradníci menej ako manažéri a špecialisti, avšak viac ako pracovníci v službách a obchode, či pomocní alebo nekvalifikovaní pracovníci.

 

Tabuľka: Porovnanie platov 2014, medián mesačnej mzdy v parite kúpnej sily v EUR

Porovnanie platov 2014, medián mesačnej mzdy v parite kúpnej sily v EUR

Zdroj: MojPlat.sk

 

Z údajov Môjplat.sk ďalej vyplýva, že oproti minulému roku na Slovensku mierne poklesol medián hodinovej mzdy u administratívnych pracovníkov a úradníkov, ale tiež u špecialistov. Na druhej strane si mierne polepšili pracovníci v službách a obchode, i pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. “Po minulé roky si kvôli kríze Slováci museli uťahovať opasky, avšak tieto Vianoce by mali byť už o čosi bohatšie,“ uzatvára Šmehýlová.

 

loading...
null
Loading...