Slovenský prezident nie je chudobný príbuzný: prehľad platov prezidentov na Slovensku a vo svete

V marci sme si v dvoch kolách prezidentských volieb zvolili novú hlavu štátu. Úlohou prezidenta je reprezentovať Slovenskú republiku a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Koľko za vykonávanie týchto povinností slovenská hlava štátu zarába a ako sú na tom kolegovia vo svete?

V marci sme si v dvoch kolách prezidentských volieb zvolili novú hlavu štátu. Úlohou prezidenta je reprezentovať Slovenskú republiku a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Koľko za vykonávanie týchto povinností slovenská hlava štátu zarába a ako sú na tom kolegovia vo svete?

 

Koľko zarába slovenský prezident?

Prezidentský plat predstavuje štvornásobok poslaneckej mzdy. Napriek tomu, že tá je v súčasnoti zmrazená, prezident sa ani v čase krízy o svoj životný štandard obávať nemusí. Každý mesiac má nárok na hrubú mzdu 7 844 Eur a k tomu paušálne náhrady v sume 1 327 Eur na reprezentačné účely. Spolu to predstavuje príjem vyšší než 9 000 Eur, čo z neho robí jedného z najlepšie platených prezidentov v regióne.


Pre porovnanie, rumunský prezident Traján Basescu dostáva základný hrubý plat približne 1 300 Eur mesačne. Český kolega Miloš Zeman si príde na 6 900 Eur, maďarský János Áder na 5 200 Eur a poľský Bronislaw Komorowski na 3000 Eur. Okrem toho majú prezidenti nárok na rôzne výhody, ktoré sa v jednotlivých krajinách mierne líšia, ako napr. peňažné náhrady na dopravu, ubytovanie, či oblečenie.


Ešte zaujímavejšie je porovnať prezidentské platy s s priemernou mzdou, keďže spomínané krajiny vykazujú rôznu ekonomickú výkonnosť. Rumunský prezident zostáva najskromnejším aj v tomto ohľade, keďže zarába približne 2,7- násobok rumunskej priemernej mzdy. Na druhej strane, slovenský prezident dostáva hrubý plat takmer desaťkrát vyšší ako slovenská priemerná mesačná mzda, čo je najvyšší pomer spomedzi vybraných krajín.

ts-prezidenti-1.jpg

Koľko zarábajú ostatní Slováci?

V nasledujúcom grafe sú zobrazené priemerné mzdy pre vybrané povolania na základe údajov získaných z online prieskumov platov na stránke www.mojplat.sk. Zo zozbieraných dát vyplýva, že prezident zarába približne 5-krát viac ako lekári; 9,5- násobne viac ako učitelia na základných školách a 15-krát viac ako montéri.


Plat prezidenta je tiež vyšší než plat predsedu vlády. A to napriek tomu, že jeho funkcia je najmä reprezentatívna a nemá výkonnú moc. Základný plat slovenského premiéra Róberta Fica sa pohybuje na úrovni približne 3 700 Eur mesačne.

ts-prezidenti-2.jpg


Koľko zarábajú politici vo svete?

Podobná situácia ako na Slovensku je aj v Českej republike, kde základný hrubý plat premiéra predstavuje v prepočte približne 5 500 Eur (150 tis. CZK), čo je menej ako prezidentských 6 900 Eur (186 tis. CZK).

Vo veľkých a ekonomicky silných krajinách dosahuje plat prezidenta oveľa vyššie hodnoty. A to najmä v štátoch, kde prezident zastáva aj výkonnú moc. Americký prezident Barack Obama zarába približne 24 000 Eur mesačne, francúzky François Hollande 15 000 Eur a ruský Vladimír Putin 10 500 Eur.

Naopak, medzi najslabšie platených verejných predstaviteľov v celosvetovom meradle možno zaradiť afgánskeho prezidenta Hámida Karzaia s platom 400 Eur mesačne, či indického premiéra Manmohana Singha s platom 230 Eur.

ts-prezidenti-3.jpg

„K náročnej úlohe hlavy štátu prináleží patričná odmena. Občania však za ňu majú právo vyžadovať riadne plnenie všetkých úloh a povinností prezidenta. To zahŕňa aj napomáhanie pri vytváraní dobrých podmienok pre zamestnávateľov a zamestnancov tak, aby ľudia mali možnosť nájsť si dôstojnú prácu za náležitú odmenu v každom regióne Slovenska," uzatvára riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) Martin Kahanec.

 

Zdroje a vysvetlivky:
Údaje o platoch prezidentov a iných politikov:
Zákon č.120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky
Zákon č.236/1995 Sb. o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu

MojPlat.sk

Paywizard.org

Údaje o priemerných mzdách na Slovensku vo vybraných povolaniach: Databáza WageIndicator

Údaje o priemerných mzdách v okolitých krajinách: Humanet.sk 

 

MojPlat.sk je súčasťou celosvetového neziskového projektu WageIndicator zastrešeného WageIndicator Foundation so sídlom v Amsterdame, ktorý v súčasnosti pôsobí vo viac ako 80 krajinách. Cieľom projektu je pomáhať zorientovať sa v problematike práce a platov zamestnancom, uchádzačom o zamestnanie, ako aj zamestnávateľom. S cieľom zvyšovať transparentnosť trhu práce projekt ponúka kalkulačku platov PlatoMeter, kde si návštevník www.MojPlat.sk môže porovnať svoj plat s priemerným platom na trhu podľa svojho odboru, povolania, vzdelania, veku a ďalších charakteristík. Koordinátorom projektu MojPlat.sk pre Slovensko je Stredoeuropský inštitút pre výskum práce (CELSI). 

 

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) je neziskový výskumný inštitút so sídlom v Bratislave. Zaoberá sa multidisciplinárnym výskumom trhu práce a jeho inštitúcií, organizácie práce, spoločenskej zodpovednosti firiem, etnicity a migrácie, a ich úloh v ekonomickom, spoločenskom a politickom živote modernej spoločnosti. Medzinárodný repozitár RePEc na základe vedeckých publikácii a ich ohlasu dlhodobo hodnotí CELSI ako najproduktívnejšiu výskumnú organizáciu v odbore ekonómia na Slovensku.

loading...
null
Loading...