Slovan sa dnes zrejme s KHL lúči, kde sa slovanisti uplatnia?

Napriek výhre so silným Petrohradom, dnešný zápas proti Jokeritu bude zrejme pre Slovan posledným v KHL. Hokejisti tak prídu o možnosť lukratívnych zmlúv na Slovensku. Kde nájdu porovnateľné podmienky?

S odstupom najviac zarábajú hokejisti v zámorskej NHL. V roku 2014 naši najlepší hokejisti v NHL zarábali 300 až takmer 500 tisíc eur mesačne (Tabuľka 1). Náš najlepšie platený brankár, Jaroslav Halák, zarobil v priemere vyše 300 000 eur mesačne.

 

Tabuľka 1. Priemerný mesačný príjem slovenských hokejistov v NHL v r. 2014 (v EUR)

K článku: Slovan sa dnes zrejme s KHL lúči,  kde sa slovanisti uplatnia?

Zdroj: Spotrac rankings, údaje vyjadrujú priemerný mesačný plat podľa kontraktu v roku 2014. Prepočet na eurá podľa kurzu z 2.2.2015.

 

Takéto platy sú motivačné aj pre mladých hráčov na začiatku kariéry. Richard Pánik, ktorý pre pár dňami dovŕšil 24 rokov, zarobil mesačne mierne viac ako 50 000 eur, o rok mladší Tomáš Jurčo takmer 70 tisíc. 

Úspech v nadchádzajúcom drafte NHL je preto veľkým lákadlom pre naše top talenty. Štyria hráči súčasného kádra Slovana Bratislava majú 20 alebo menej rokov. Hráči ako Denis Godla preto budú júnový termín draftu netrpezlivo očakávať. 

 

Podľa analýzy portálu Môjplat.sk dosahujú platy najlepších slovenských hokejistov v NHL až 560-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenska. „V porovnaní s priemernou mesačnou mzdou sestier (628 eur),  učiteľov (780 eur), ale aj manažérov (1568 eur), sú ich platy mnohonásobne vyššie“, vysvetľuje analytička portálu Môjplat.sk Zuzana Šmehýlová.

 

Pre ďalších slovanistov je však realistickejšie pôsobenie v európskych ligách alebo v iných kluboch KHL. KHL nezverejňuje platy hokejistov, avšak zverejnila jednotlivé rozpočty klubov (Tabuľka 2).

 

Najbohatšími klubmi v roku 2013 boli CSKA Moskva a SKA Petrohrad s ročným rozpočtom približne 50 miliónov eur. Slovan Bratislava sa s rozpočtom 13,4 milióna eur zaradil na dno rebríčka.

 

Tabuľka 2. Ročné náklady KHL klubov (v EUR)

K článku: Slovan sa dnes zrejme s KHL lúči,  kde sa slovanisti uplatnia?
Zdroj: Internationalhockey.net

 

Slovan Bratislava taktiež nezverejňuje platy svojich hráčov, zverejnil však podiel miezd na nákladoch vo výške takmer 4 milióny eur. Pre porovnanie, klub v NHL s najvyššími mzdovými nákladmi (Chicago Blackhawks), vykázal viac ako 62 miliónov eur na mzdy svojich zverencov, čo je 16-násobne viac ako v Slovane.

 

Zo slovenských klubov poskytuje údaje o platoch hráčov MsHK Žilina.  Na rozdiel od zahraničia však nejde o stovky ani desiatky tisíc – žilinskí hokejisti majú mesačný príjem od 450 do 4 000 eur. Najlepší žilinskí hokejisti teda musia hrať takmer desať rokov aby zarobili toľko, ako naši najlepší hráči v NHL. „Kariéra hokejistu sa teda vypláca, kľúčové však je uplatniť sa na medzinárodnom trhu hráčov“, uzatvára Šmehýlová.

 

Ďalšie informácie o platoch slovenských i zahraničných športovcov a celebrít môžete nájsť na našej stránke.

loading...
null
Loading...