Priemerný Slovák na obed preje hodinu práce

V rôznych krajinách sa mzdy môžu výrazne líšiť, avšak rozhodujúce je, čo si za ne môžu ľudia kúpiť. Ako dlho musia pracovať na jeden obed, závisí nielen od ich výplatnej pásky, ale aj od cien tovarov a služieb. Index BigMac nám takéto medzinárodné porovnanie umožňuje.

Vo svete sú krajiny, kde si človek za hodinu práce nekúpi ani jeden typizovaný hamburger BigMac. Existujú však aj krajiny, kde na hamburger od známej siete rýchleho občerstvenia stačí pracovať len pár minút.

Celosvetový prieskum platov vybraných krajín v rámci projektu Wageindicator, ktorého súčasťou je aj portál o platoch MôjPlat.sk. ukázal, o koľko musia Slováci dlhšie pracovať na jeden BigMac ako ich západní kolegovia.

Prieskum portálu MôjPlat.sk porovnal dĺžku pracovného času potrebného na kúpu jedného BigMacu. Prepočítali sme, ako dlho musí zamestnanec zarábajúci mediánovú čistú hodinovú mzdu v danej krajine, teda zamestnanec, od ktorého polovica ľudí zarába viac a druhá polovica menej ako on alebo ona, pracovať na jeden Big Mac.

Rebríčku kúpyschopnosti zamestnancov v prepočte na BigMac Index kráľuje Dánsko. Kým Slovák si za hodinu práce môže dovoliť kúpiť jeden BigMac, priemerný Dán si ich za ten istý čas práce môže dopriať takmer štyri.

Priemerný Švéd a Rakúšan sa môže zahryznúť do BigMacu už za 18 minút práce. Američan potrebuje odpracovať na tento hamburger niečo vyše 22 minút.

Najnedostupnejší je hamburger BigMac pre obyvateľov Ukrajiny, kde priemerný zamestnanec musí odpracovať na jeden BigMac v priemere niečo vyše dvoch hodín.

Priemerný Slovák musí odpracovať takmer 56 minút, aby si mohol dopriať BigMac, avšak v susednom Česku stačí odpracovať o takmer 10 minút menej.

Poznámky:

Medián mzdy je hodnota, ktorá rozdeľuje súbor dát na dve rovnako veľké časti. Polovica zamestnancov má tak hodinovú mzdu vyššiu a polovica nižšiu, ako je hodnota mediánu. Výhodou mediánu oproti priemeru je, že nie je ovplyvnený extrémne vysokými alebo extrémne nízkymi hodnotami v danom súbore dát.

loading...
null
Loading...