Hokejové remeslo má zlaté dno. V zahraničí.

Hokejové remeslo má zlaté dno. V zahraničí. Byť vrcholovým hokejistom znamená okrem radosti z triumfu a obdivu fanúšikov i slušné finančné zabezpečenie. Hokejisti hrajúci v prestížnych ligách, ako severoamerická NHL a jej východoeurópska konkurentka KHL, zarábajú milióny eur ročne. Na Slovensku sú podmienky oveľa skromnejšie a mnohí hráči domácej ligy si len s ťažkosťami môžu dovoliť ojazdenú „embéčku“. Čítajte viac na MojPlat.sk.

Byť vrcholovým hokejistom znamená okrem radosti z triumfu a obdivu fanúšikov i slušné finančné zabezpečenie. Hokejisti hrajúci v prestížnych ligách, ako severoamerická NHL a jej východoeurópska konkurentka KHL, zarábajú milióny eur ročne. Na Slovensku sú podmienky oveľa skromnejšie a mnohí hráči domácej ligy si len s ťažkosťami môžu dovoliť ojazdenú „embéčku“.

 

Šport, predovšetkým ten olympijský, sa spája s humanistickými ideálmi baróna de Coubertin. V modernej dobe sú však mnohé športy, ako napríklad ľadový hokej, veľmi výnosným biznisom, v ktorom sa točia veľké peniaze. Mnoho z hráčov, ktorí momentálne prichádzajú do Soči preto môžeme zaradiť medzi milionárov.

Práve peniaze sú v zámorskej NHL častým zdrojom sporov medzi hráčmi a majiteľmi klubov, ktoré pravidelne vedú k odloženiu začiatku sezóny. Toky peňazí sú v tejto lige veľmi transparentné. Zmluvy medzi klubmi a jednotlivými hráčmi sú známe do detailov a verejne prístupné napríklad na stránke www.capgeek.com. Prístup KHL je opačný a detaily zmlúv si kluby strážia ako tajomstvo. Len nedávno vedenie ligy aspoň sprístupnilo rozpočet jednotlivých klubov na platy a portál www.sports.ru zverejnil zoznam 90 najlepšie platených hráčov ligy. Na Slovensku sú zmluvy taktiež väčšinou neverejné. Výnimkou je v tejto oblasti Žilina, ktorá zverejnila platy svojich hokejových hráčov. Na rozdiel od zámoria však nejde o žiadne milióny – hokejisti na Slovensku si musia vystačiť s mesačným príjmom 300 až 2000 eur. Množstvo informácií o platoch slovenských i zahraničných športovcov je možné nájsť na stránke www.mojplat.sk.

Už mladí hokejisti na začiatku kariéry, ako Martin Marinčin, Tomáš Jurčo alebo Richar Pánik si v NHL zarobia viac ako pol milióna eur ročne. U hráčov na vrchole, medzi ktorých patrí napríklad Zdeno Chára alebo Marián Gáborík, ide o sumy presahujúce päť milonov eur ročne. Príjem však nestúpa donekonečna. Po 35. roku veku príjem športovca začína zväčša klesať, čo môžeme pozorovať napríklad u Michala Handzuša. Mnohí hráči sa po vrchole kariéry v NHL vracajú späť na starý kontinent hrať do KHL alebo aj do slovenskej ligy, kde sú však príjmy nižšie. Najlepšie zarábajúci Slováci v KHL ako Dominik Graňák alebo Tomáš Záborský si ročne zarobia približne milión eur. Mnoho Slovákov v KHL pritom háji farby bratislavského Slovanu, ktorý patrí medzi chudobnejšie kluby v lige, čo sa odráža aj na ich relatívne nižších platoch. Oproti kolegom zo Žiliny, kde 2000 eur mesačne Jaroslava Kallu robí z českého legionára najväčšieho boháča v tíme, sú však aj hráči KHL veľmi dobre platení.

Podľa analytika Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Briana Faba priepastné platové rozdiely odzrkadľujú povahu súťažného športu, kde na jedného víťaza pripadá veľké množstvo porazených. Aj bez miliónov na konte je však z ekonomického hľadiska športovať jednoznačne výhodné, keďže čas strávený športom pozitívne koreluje so spokojnosťou so životom, dobrým zdravotným stavom a na spoločenskej úrovni prispieva rozšírenosť športovania k zníženiu kriminality mladých, rozvoju komunít, zamestnanosti a ekonomickému rastu.

 

Ročný príjem slovenských hokejistov nominovaných do Soči

 

Meno

Tím Ročný plat v EUR*       Vek

 

Brankári

Peter Budaj

Montreal Canadiens

1,036,000

 

31

Jaroslav Halák

St. Louis Blues

2,774,000

 

28

Ján Laco

Donbass Doneck

-

 

32

 

Obrancovia

Ivan Baranka

Avangard Omsk

-

 

28

Dominik Graňák

Dinamo Moskva

1,184,000

 

30

Zdeno Chára

Boston Bruins

5,117,000

 

36

Martin Marinčin

Oklahoma City Barons

540,000

 

21

Andrej Meszároš

Philadelphia Flyers

2,959,000

 

28

Andrej Sekera

Carolina Hurricanes

2,034,000

 

27

Michal Sersen

HC Slovan Bratislava

-

 

28

Ľubomír Višňovský

New York Islanders

3,514,000

 

37

 

Útočníci

Milan Bartovič

HC Slovan Bratislava

-

 

32

Marián Gáborik

Columbus Blue Jackets

5,548,450

 

31

Michal Handzuš

Chicago Blackhawks

739,793

 

36

Marcel Hossa

Dinamo Riga

-

 

32

Marián Hossa

Chicago Blackhawks

3,902,410

 

35

Tomáš Jurčo

Grand Rapids Griffins

524,637

 

21

Tomáš Kopecký

Florida Panthers

2,219,380

 

32

Tomáš Marcinko

HC Košice

-

 

25

Michel Miklík

HC Slovan Bratislava

-

 

31

Peter Ölvecký

HC Slovan Bratislava

-

 

28

Richard Pánik

Tampa Bay Lightning

547,447

 

22

Tomáš Surový

Dinamo Minsk

-

 

32

Tomáš Tatar

Detroit Red Wings

466,069

 

23

Tomáš Záborský

Salavat Julajev Ufa

962,000

 

26


Zdroj: www.capgeek.com a www.sports.ru  údaj vyjadruje ročný plat bez príplatkov podľa aktuálnej zmluvy. Prepočet na eurá podľa kurzu platného 4.2.2014

 

-------

 

MojPlat.sk je nezisková iniciatíva zastrešená Wageindicator Foundation so sídlom v Amsterdame. Na Slovensku projekt MojPlat.sk koordinuje Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI). Jedným z cieľov portálu MojPlat.sk je zvyšovať transparentnosť na trhu práce. Preto vyvinul kalkulačku platov PlatoMeter (http://www.mojplat.sk/hlavna-stranka/platy-na-slovensku/platometer), kde si návštevník môže porovnať svoj plat s priemerným platom na trhu podľa svojho odboru, povolania, vzdelania, veku a ďalších charakteristík alebo si môže napríklad overiť rozdiel platov medzi mužmi a ženami vo svojom povolaní.

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) je neziskový výskumný inštitút so sídlom v Bratislave. Zaoberá sa multidisciplinárnym výskumom trhu práce a jeho inštitúcií, organizácie práce, spoločenskej zodpovednosti firiem, etnicity a migrácie, a ich úloh v ekonomickom, spoločenskom a politickom živote modernej spoločnosti.

loading...
null
Loading...