Kolektívna zmluva vyššieho stupňa

na roky 2019-2020

kzvs_zoes_zzes_2019_2020_zakladne_znenie

Zmluvné strany:

Združenie odborárov energetiky Slovenska

a

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska

Bratislava, 7. december 2018

Obsah

Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na roky 2019 - 2020

Prvá kapitola

ÚVODNÉ USTANOVENIA

§ 1

Združenie odborárov energetiky Slovenska

919 31 Jaslovské Bohunice (ďalej len ZOES), zastúpené

Mgr. Zdenkom Turianom, predsedom a

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska

Mlynské Nivy 47, 821 09 Bratislava (ďalej len Zväz) zastúpený

Ing. Miroslavom Obertom, prezidentom

ako zmluvné strany

v záujme vytvárania sociálnej stability v existujúcich spoločenských podmienkach, u z a t v á r a j ú t ú t o

KOLEKTÍVNU ZMLUVU VYŠŠIEHO STUPŇA

a svojimi podpismi na nej deklarujú svoju vôľu a záujem riadne zabezpečiť v jej obsahu prijaté záväzky počas celej doby jej platnosti.

§ 2

Predmet kolektívnej zmluvy

Táto kolektívna zmluva vyššieho stupňa (ďalej v texte len KZVS) upravuje vzájomné vzťahy medzi zmluvnými stranami, ich práva a povinnosti vyplývajúce zo záväzkov v nej prijatých a v súlade s platnými právnymi predpismi stanovuje vyššie alebo ďalšie pracovnoprávne, sociálne, mzdové a iné nároky zamestnancov.

§ 3

Záväznosť kolektívnej zmluvy

1.Táto KZVS je záväzná pre všetky odborové organizácie združené v ZOES a podnikateľské zamestnávateľské organizácie združené vo Zväze (ďalej len zamestnávatelia) a ich prípadných právnych nástupcov. V jej obsahu upravenými nárokmi alebo inými právami alebo povinnosťami sa vzťahuje na zamestnancov týchto organizácií, a to v rozsahu, v ktorom sa na nich vzťahujú PKZ. Pre členské organizácie ZZES charakteru štátnej príspevkovej alebo rozpočtovej organizácie má táto KZVS v tých svojich ustanoveniach, ktoré sú v rozpore alebo nad rámec všeobecne záväzných právnych predpisov, ktorými sú tieto organizácie viazané, len odporúčací charakter.

2.Zoznamy odborových organizácií, združených v Združení odborárov energetiky Slovenska a zamestnávateľov, združených vo Zväze zamestnávateľov energetiky Slovenska, tvoria prílohu č.1 tejto KZVS.

3.Záväznosť tejto KZVS aj pre zamestnávateľa, ktorý je členom Zväzu, ale nie je vymenovaný v prílohe č.1 k tejto KZVS, je možná len po dohode zmluvných strán tejto KZVS, jeho vymenovaním v prílohe č.1 k tejto KZVS. Zmluvné strany sa záväzne dohodli, že vo vzťahu k zamestnávateľom, ktorí sú členmi Zväzu, ale nie sú vymenovaní v prílohe č.1 k tejto KZVS neuplatnia možnosť podania návrhu (ani spoločne a ani samostatne) na rozšírenie záväznosti tejto KZVS podľa § 7 ods. 1 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov.

Druhá kapitola

ZÁVÄZKY ZMLUVNÝCH STRÁN

§ 4

Spoločné záväzky

Zmluvné strany sa zaväzujú:

1.Plne rešpektovať postavenie a právomoci odborov a zamestnávateľa vyplývajúce z platných právnych predpisov s prihliadnutím na špecifické podmienky ich činnosti, pritom sú si vedomí zvláštneho postavenia jadrovej energetiky v sústave slovenskej energetiky s prihliadnutím na jadrovú bezpečnosť.

2.V súlade s touto kolektívnou zmluvou viesť organizácie v rozsahu svojej pôsobnosti k riadnemu uzavretiu PKZ prostredníctvom kolektívneho vyjednávania.

3.V rámci vlastných možností minimalizovať a odstraňovať faktory spôsobujúce sociálne napätie s cieľom zachovať sociálny zmier.

4.Vzájomne rešpektovať oprávnené záujmy druhého zmluvného partnera a konať tak, aby jeho autorita nebola znevážená, čím nie je dotknuté riešenie sporov v zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v platnom znení a uplatňovanie práv z pracovnoprávnych vzťahov.

§ 5

Záväzky Zväzu

Zväz zaväzuje zamestnávateľov:

1.Vytvárať podmienky na prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov.

2.Dbať na ochranu zamestnancov pri racionalizácii pracovných miest a v rozsahu možností zamestnávateľa vytvárať podmienky pre udržanie ich zamestnania.

3.Vytvárať primerané podmienky pre činnosť Strednej odbornej školy elektrotechnickej Trnava a to najmä výkon stáží učiteľom, majstrom odborného výcviku a žiakom v organizáciách energetiky.

4.Vykonávať mesačné zrážky odborového príspevku zo mzdy zamestnanca – člena ZO za predpokladu, že zamestnanec písomne požiada o uzavretie príslušnej dohody o zrážkach zo mzdy v zmysle § 131 ods. 3 ZP, a poukazovať tieto zrážky zo mzdy na účet odborovej organizácie určenej zamestnancom v súlade s § 130 ods. 7 ZP. Odvolanie súhlasu s vykonávaním zrážok zo mzdy musí zamestnanec realizovať v písomnej forme a adresovať ho príslušnému zamestnávateľovi. Zamestnávatelia sa v tejto súvislosti zaväzujú rešpektovať platnú legislatívu v oblasti ochrany osobných údajov.

§ 6

Záväzky ZOES

ZOES zaväzuje členov príslušných odborových orgánov organizačných zložiek ZOES

1.povinnosťou zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone svojej funkcie a ktoré boli zamestnávateľom označené ako dôverné. Táto povinnosť trvá aj počas jedného roka po skončení výkonu funkcie, ak osobitný predpis neustanoví inak.

2.povinnosťou dbať o dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov, mzdových predpisov, právnych predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zamestnanosti a organizovať účasť zamestnancov na príprave, uplatňovaní a kontrole dodržiavania týchto predpisov,

3.neodkladne informovať zamestnávateľa o vzniku zdrojov sociálneho napätia, spolupôsobiť pri ich riešení a odstraňovaní.

4.sporné otázky so zamestnávateľom riešiť predovšetkým rokovaním, vedeným v duchu sociálneho dialógu s cieľom dosiahnuť prijateľné riešenie pre obe zmluvné strany.

Tretia kapitola

PRACOVNOPRÁVNE VZŤAHY

§ 7

Pracovný čas

1.Týždenný pracovný čas zamestnancov je najviac 37,5 hodiny. Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín. Ďalšie podmienky a rozsah pracovného času sa stanovia v PKZ.

2.Štátne sviatky a dni pracovného pokoja sú stanovené v zákone číslo 241/1993 Z.z. v platnom znení.

3.Deň 1. október je možné po dohode zmluvných strán v PKZ stanoviť ako Deň energetiky s rovnakým pracovným režimom ako je ustanovený pre sviatok.

4.Rozvrhnutie pracovného času sa dohodne v PKZ.

§ 8

Nadčasová a nočná práca

1.Rozsah a podmienky práce nadčas v súlade s § 97 ZP a nočnej práce v súlade s § 98 ZP sa dohodnú v PKZ, prípadne v pracovnom predpise zamestnávateľa..

2.Odmeňovanie práce nadčas a nočnej práce je stanovené v § 25 a 27 tejto KZ.

§ 9

Pracovná pohotovosť

1.Rozsah a podmienky pracovnej pohotovosti rieši § 96 Zákonníka práce.

2.O nariadení pracovnej pohotovosti musí byť zamestnanec preukázateľne upovedomený najmenej 24 hodín pred jej začiatkom, okrem mimoriadnych situácií.

3.Odmeňovanie pracovnej pohotovosti je stanovené v § 34 tejto KZ.

§ 10

Dovolenka

1. Rozsah a podmienky poskytovania dovolenky upravujú ustanovenia §§ 100 až 117 ZP. Výmera dovolenky bude stanovená v PKZ.

§ 11

Prekážky v práci

Podmienky poskytovania voľna zamestnancom pri prekážkach v práci na strane zamestnanca alebo zamestnávateľa, vrátane nároku na náhradu mzdy sa riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce. Ďalšie nároky nad rámec Zákonníka práce môžu byť dojednané v PKZ.

§ 12

Náhrady výdavkov pri pracovných cestách

Zásady, spôsob a výška poskytovania náhrad niektorých výdavkov pri pracovných cestách v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. v platnom znení sú upravené v interných predpisoch zamestnávateľov.

§ 13

Odborová činnosť

1.Podľa prevádzkových možností zamestnávateľ bezplatne poskytuje odborovej organizácii na jej nevyhnutnú činnosť v primeranom rozsahu miestnosti s nevyhnutným vybavením a uhrádzať náklady spojené s údržbou a technickou prevádzkou. Konkrétne podmienky sa môžu dohodnúť v PKZ.

2.Člen príslušného odborového orgánu nesmie byť za plnenie úloh vyplývajúcich z výkonu jeho funkcie alebo členstva v odboroch zamestnávateľom znevýhodňovaný ani inak postihovaný.

3.Zamestnávateľ poskytne na výkon funkcie v odborovom orgáne, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času, pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas dohodnutý medzi zamestnávateľom a príslušným odborovým orgánom, za ktorý patrí zamestnancovi náhrada mzdy.

4.Zamestnávateľ zabezpečí uvoľnenému funkcionárovi zotrvanie v pracovnom pomere počas výkonu jeho funkcie.

5.Po skončení výkonu odborovej funkcie je zamestnávateľ povinný zaradiť uvoľneného funkcionára na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné, pretože funkcia alebo miesto boli zrušené, ponúkne bývalému uvoľnenému funkcionárovi pracovné miesto zodpovedajúce jeho pracovnej zmluve, prípadne jeho dosiahnutej kvalifikácii a zdravotnému stavu.

6.Zamestnávatelia poskytnú, ak je to z prevádzkových dôvodov možné, zamestnancom, delegátom Snemu ZOES, v roku 2020 pracovné voľno s náhradou mzdy. Pracovné voľno podľa prvej vety poskytnú zamestnávatelia maximálne jedenkrát v roku 2020, v rozsahu maximálne 1 pracovného dňa pre účasť na Sneme ZOES. Pracovné voľná budú poskytnuté pre maximálne tridsiatich šiestich zamestnancov SE, a.s., šiestich zamestnancov JAVYS, a.s., troch zamestnancov VUJE, a.s., a jedného zamestnanca SOŠE Trnava. Odborové organizácie pri SE, a.s., JAVYS, a.s., VUJE, a.s., a SOŠE Trnava poskytnú príslušným zamestnávateľom menné zoznamy predpokladaných účastníkov Snemu minimálne 14 dní pred konaním Snemu. Prípadné zmeny predpokladaných účastníkov Snemu budú zamestnávateľovi predložené na schválenie najneskôr 1 pracovný deň pred konaním Snemu. Po skončení Snemu budú zamestnávateľovi predložené prezenčné listiny zo Snemu.

7.Zamestnávatelia poskytnú zamestnancom, členom Predsedníctva ZOES, pracovné voľno s náhradou mzdy na účasť na zasadnutiach Predsedníctva ZOES. Pracovné voľno podľa prvej vety poskytnú zamestnávatelia maximálne trikrát v roku, v rozsahu maximálne 8 hodín pre účasť na každom zo zasadnutí. Tieto pracovné voľná budú poskytnuté pre maximálne ôsmich zamestnancov SE, a.s., jedného zamestnanca JAVYS, a.s., jedného zamestnanca VUJE, a.s., a jedného zamestnanca SOŠE Trnava.

8.Zamestnávatelia poskytnú zamestnancom, členom Revíznej komisie ZOES, pracovné voľno s náhradou mzdy na účasť na zasadnutiach Predsedníctva ZOES. Pracovné voľno podľa prvej vety poskytnú zamestnávatelia maximálne dvakrát v roku, v rozsahu maximálne 8 hodín pre účasť na dvoch zasadnutiach Predsedníctva ZOES. Pracovné voľná budú poskytnuté pre maximálne štyroch zamestnancov SE, a.s., a pre jedného zamestnanca VUJE, a.s..

§ 14

Sociálne partnerstvo

1.Zamestnanci sa zúčastňujú prostredníctvom príslušného odborového orgánu na utváraní spravodlivých a uspokojivých pracovných podmienok

a)kolektívnym vyjednávaním,

b)spolurozhodovaním,

c)prerokovaním,

d)právom na informácie,

e)kontrolnou činnosťou.

2.Zamestnávateľ iba po dohode s príslušného odborového orgánu môže:

a)vydať, prípadne prijať zmeny v pracovnom poriadku, inak je neplatný,

b)určiť hromadné čerpanie dovolenky,

c)rozhodnúť o použití sociálneho fondu,

d)vydať pravidlá o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci,

3.Zamestnávateľ vopred prerokuje s príslušným odborovým orgánom najmä:

a)opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov najneskôr mesiac pred tým ako budú realizované, pričom cieľom prerokovania je dosiahnutie dohody,

b)opatrenia a podstatné zmeny týkajúce sa zamestnancov v nasledovných oblastiach

-mzdových,

-pracovno-právnych,

-sociálnych,

c)podmienky pre organizáciu práce v noci,

d)organizačné zmeny, za ktoré sa považujú obmedzenie alebo zastavenie činnosti zamestnávateľa, alebo jeho časti, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zmena právnej formy zamestnávateľa,

e)zásadné opatrenia, ktoré sa dotýkajú hospodárskych, sociálnych a zdravotných záujmov zamestnancov, hygieny pri práci a pracovného prostredia,

f)náhradu škody spôsobenú zamestnancom zamestnávateľovi nad 50,00 € a spôsob jej úhrady,

g)podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie,

h)začiatok a koniec prestávok v práci,

i)zmenyadodatkyzamestnávateľskejzmluvyuzatváranejs doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami pre realizáciu DDS,

j)stav, štruktúru a predpokladaný vývoj zamestnanosti a plánované opatrenia, najmä, ak je ohrozená zamestnanosť,

k)rozhodnutia, ktoré môžu viesť k zásadným zmenám v organizácii práce alebo v zmluvných podmienkach,

l)či ide o neospravedlnenú neprítomnosť v práci,

m)zavedenie pružného pracovného času,

4.Na účely uvedené v ods. 3 zamestnávateľ poskytuje príslušnému odborovému orgánu potrebné informácie, konzultácie a doklady a v rámci svojich možností prihliada na jeho stanoviská. Rozsah potrebných informácii a spôsob ich poskytovania ako aj spôsoby prerokovania pre jednotlivé prípady uvedené v ods. 3 a 4 sa dohodne s príslušným odborovým orgánom.

5.Zamestnávateľ informuje príslušný odborový orgán najmä o

a)svojej platobnej neschopnosti do desiatich dní od jej vzniku

b)hospodárskej a finančnej situácii zamestnávateľa a predpokladanom vývoji jeho

činnosti.

6.Rozsah informácii poskytovaných podľa ods. 5 a lehoty v prípadoch, u ktorých nie sú priamo uvedené, sa dohodne s príslušným odborovým orgánom.

§ 15

Zamestnanosť, kvalifikácia, rekvalifikácia

1.Pri realizácii organizačných zmien, optimalizácii pracovných síl a útlmových programov môžu zamestnávatelia v prípadoch, keď budú mať iné voľné miesta, zabezpečiť organizačne a finančne rekvalifikáciu uvoľňovaných zamestnancov na tieto miesta, ak budú mať o túto rekvalifikáciu zamestnanci záujem a potrebné predpoklady.

2.Rekvalifikáciu môžu zamestnávatelia zabezpečovať i v prípadoch, kedy zamestnanec vzhľadom na zmenu zdravotného stavu nie vlastnou vinou stratil spôsobilosť na výkon pôvodnej práce.

Štvrtá kapitola

SOCIÁLNA POLITIKA A BOZP

§ 16

Sociálny fond

1.Zamestnávatelia, u ktorých je predmet činnosti zameraný na tvorbu zisku vytvoria povinný prídel sociálneho fondu v zmysle zákona 152/94 Z.z.. v platnom znení.

2.Tvorba a použitie sociálneho fondu sa dohodne v PKZ.

§ 17

Náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri dočasnej pracovnej neschopnosti náhradu príjmu podľa príslušných ustanovení zákonov č. 461/2003 Z.z. a 462/2003 Z.z.

§ 18

Sociálna starostlivosť o zamestnancov

1.Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

2.Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Poskytovanie ďalšieho hlavného teplého jedla za podmienok uvedených v tomto ods. 2 pre tých zamestnancov, ktorých pracovná zmena trvá 11 a viac hodín sa dohodne v PKZ.

3.Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ môže poskytovať príspevok podľa osobitného predpisu.

4.Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky alebo kreditu na elektronické stravovacie karty musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

5.Zamestnávatelia zabezpečujú preventívnu lekársku starostlivosť súvisiacu s výkonom práce a rekondičné pobyty

a)minimálna dĺžka rekondičného pobytu je stanovená zákonom. Zvýšenie dĺžky rekondičného pobytu nad úroveň stanovenú zákonom je možné dojednať v PKZ.

b)zoznam funkcií, ktoré spĺňajú kritériá sťažených pracovných podmienok a súčasne spĺňajú podmienku účelnosti rekondičného pobytu, bude stanovený na základe rozhodnutia príslušného orgánu na ochranu zdravia a zverejnený v internom predpise zamestnávateľa.

Odmeňovanie zamestnancov počas rekondičných pobytov je stanovené v § 39 ods.3.

Konkrétne podmienky, ako spôsob výberu, termíny a ďalšie náležitosti budú stanovené v internom predpise zamestnávateľa.

§ 19

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

1.Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Iný úraz je úraz alebo smrť, ku ktorému nedošlo následkom pracovného úrazu ale vznikol na pracovisku, alebo v priestoroch zamestnávateľa. Prestávka v práci a prestávka na jedlo je z fondu pracovnej doby vyňatá, preto prípadný úraz v tomto čase nie je pracovným úrazom.

2.Pri závažnom pracovnom úraze s následkom trvalej invalidity, príčinou ktorého nebolo len výlučne konanie postihnutého, zamestnávateľ môže vyplatiť postihnutému, okrem zákonných nárokov, zohľadniac mieru zavinenia postihnutého, aj prípadne ďalšie finančné prostriedky.

Piata kapitola

OSOBNÉ PRÍJMY

A: MZDA

Riešenie mzdovej oblasti sa nevzťahuje na príspevkové a rozpočtové organizácie. Pre odmeňovanie ich zamestnancov platí zákon č.553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien a doplnení.

§ 20

Minimálna mzda

1.Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancom za vykonanú prácu mzdu v zmysle

§ 118 ods.2 a 3 ZP. Mzda zamestnanca nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

2.Pre sledovanie úrovne mzdy a jej navyšovania bude zamestnávateľ používať údaje Štatistického úradu SR.

§ 21

Zastupovanie

1. Zamestnancovi poverenému zastupovaním môže byť poskytnutý príplatok za zastupovanie za podmienok dohodnutých v PKZ alebo vo vnútropodnikovom predpise zamestnávateľa.

§ 22

Odborné školenie

1.Odborné školenie, vrátane rekvalifikácie, preskúšania so súhlasom zamestnávateľa za účelom prehĺbenia kvalifikácie sa posudzuje z hľadiska odmeňovania ako výkon práce.

2.Príplatky za prácu v nepretržitých zmenových režimoch neprislúchajú, s výnimkou, ak

činnosti ( zácvik, stáž) sú vykonávané v nepretržitej prevádzke.

3.V prípade dlhodobých domácich a zahraničných stáží zamestnávateľ uzatvorí so zamestnancom individuálnu dohodu o zmene pracovných podmienok, vrátane spôsobu odmeňovania počas stáže.

§ 23

Mzda pri výkone inej práce

1.Ak je zamestnanec prevedený na inú prácu z dôvodu:

-ohrozenia chorobou z povolania,

-karanténneho opatrenia, ktoré mu bolo uložené podľa predpisov o starostlivosti o zdravie ľudu,

-odvrátenia mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov,

-vyčerpania maximálnych prípustných ročných dávok a následného zákazu vstupu do kontrolovaného pásma

alebo ak vykonáva tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho než 9 mesiacov prácu, ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenské alebo materské poslanie,

a po preradení dosiahne v prepočte na odpracovanú hodinu nižšiu mzdu ako pri výkone práce podľa pracovnej zmluvy, patrí mu doplatok najmenej do sumy jeho priemerného zárobku, ktorý dosahoval pred preradením. Doplatok sa poskytuje počas preradenia, najdlhšie počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov odo dňa preradenia.

§ 24

Mzda, náhrada mzdy pri prestojoch

a prekážkach v práci na strane zamestnávateľa

1.Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojnom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a zamestnanec nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

2.Pokiaľ na niektorých pracoviskách v teréne nie je možné vykonávať činnosť v dôsledku krajne nepriaznivých poveternostných vplyvov a zamestnávateľ zamestnancom nepridelí náhradnú prácu, poskytne týmto zamestnancom náhradu mzdy vo výške 60% ich tarifnej mzdy. V prípade, že zamestnávateľ náhradnú prácu zamestnancovi pridelí, postupuje sa ako pri prestoji.

3.Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v ods. 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

4.Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode s príslušným odborovým orgánom vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60% jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

5.Ak zamestnancovi plynie výpovedná doba z dôvodu výpovede podľa § 63, ods.1 písm. a) a b) ZP po dni účinnosti organizačnej zmeny, považuje sa tento stav za prekážku v práci na strane zamestnávateľa a zamestnancovi prislúcha počas tejto doby náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.

§ 25

Mzda za prácu nadčas

1.Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.

2.Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno v termíne dohodnutom medzi zamestnávateľom a zamestnancom, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie, ktorého výpočet sa časovo vzťahuje k dobe výkonu nadčasovej práce. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, tak najneskôr do uplynutia dvanástich kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie, ktorého výpočet sa časovo vzťahuje k dobe výkonu nadčasovej práce.

§ 26

Mzda a náhrada mzdy za sviatok

1.Za prácu konanú v dňoch uvedených v § 7 ods.2 tejto kolektívnej zmluvy patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške minimálne 100% priemerného hodinového zárobku za každú odpracovanú hodinu v takýto deň. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

2.Za prácu konanú dňa 24.12. sa mzdové zvýhodnenie stanovuje vo výške najmenej 150% priemerného hodinového zárobku za každú odpracovanú hodinu v takýto deň.

3.Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tomto prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa ods. 1, prípadne ods. 2. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

4.S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.

§ 27

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

1.Výška mzdového zvýhodnenia, ktoré bude zamestnancovi patriť za každú hodinu práce v noci sa dohodne v PKZ.

2.S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

§ 28

Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce

1.Zamestnancovi patrí mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce pri vykonávaní pracovných činností uvedených v odseku 2, ak tieto pracovné činnosti príslušný orgán verejného zdravotníctva zaradil do 3. alebo 4. kategórie podľa osobitného predpisu, a pri ich výkone intenzita pôsobenia faktorov pracovného prostredia napriek vykonaným technickým, organizačným a špecifickým ochranným a preventívnym opatreniam podľa osobitných predpisov vyžaduje, aby zamestnanec používal na zníženie zdravotného rizika osobné ochranné pracovné prostriedky.

2.Pracovné činnosti, pri ktorých patrí zamestnancovi mzdová kompenzácia podľa odseku 1, sú činnosti v prostredí, v ktorom pôsobia

a)chemické faktory,

b)karcinogénne a mutagénne faktory,

c)biologické faktory,

d)prach,

e)fyzikálne faktory.

3.Za sťažený výkon práce podľa odseku 1 patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce mzdová kompenzácia vo výške minimálne 20% hodinovej sadzby minimálnej mzdy ustanovenej Nariadením vlády SR pre príslušný rok

§ 29

Mzdové zvýhodnenie za prácu na Silvestra

Za prácu konanú dňa 31.12. príslušného roka od 14.00 do 6.00 hod. dňa 1.1. nasledujúceho roka patrí zamestnancovi mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 100% priemerného hodinového zárobku za každú odpracovanú hodinu vo vymedzenom časovom intervale.

§ 30

Mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a nedeľu

1.Výška mzdového zvýhodnenia, ktoré bude zamestnancovi patriť za každú hodinu práce v sobotu sa dohodne v PKZ.

2.Výška mzdového zvýhodnenia, ktoré bude zamestnancovi patriť za každú hodinu práce v nedeľu sa dohodne v PKZ.

3.Mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a nedeľu prináleží zamestnancovi i v prípade, že mu bolo poskytnuté za prácu nadčas v sobotu a nedeľu náhradné voľno.

§ 31

Mzdové zvýhodnenie za prácu vo výškach

1.Za prácu konanú na pracoviskách nachádzajúcich sa vo výškach v obmedzenom pracovnom priestore alebo pri vynútených polohách tela, aspoň vo výške 7 m od povrchu, prislúcha zamestnancovi za každú odpracovanú hodinu mzdové zvýhodnenie k dosiahnutej mzde vo výške minimálne 0,36 €.

2.Výšky mzdových zvýhodnení pre vyššie uvedené práce v závislosti od výšky, v ktorej sú vykonávané budú stanovené v PKZ.

3.Mzdové zvýhodnenie neprináleží pri práci na pracovných plošinách mobilných zariadení, v kabínach žeriavov, klietkach výťahov, na lešeniach.

§ 32

Zásady pre poskytovanie mzdových zvýhodnení

1.Všetky druhy mzdových zvýhodnení sú poskytované v súbehu - ak vykonáva zamestnanec práce v niekoľkých z vyššie uvedených režimov, má nárok na všetky druhy mzdových zvýhodnení.

2.Mzdové zvýhodnenie sa poskytuje za skutočne odpracovaný čas.

3.V PKZ je možné dohodnúť, že mzdové zvýhodnenia, s výnimkou mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a vo sviatok, budú kumulované do jednotnej čiastky stanovenej za mesiac, zmenu, hodinu a pod. - t.j. paušálu. Paušál je možné stanoviť aj na jedno mzdové zvýhodnenie.

4.Pokiaľ sa výrazne zmenia podmienky, za ktorých bola paušálna čiastka stanovená, je organizácia povinná stanovenú čiastku prehodnotiť.

5.V PKZ je možné pri uvedených mzdových zvýhodneniach konkretizovať podmienky pre ich poskytovanie.

§ 33

Ďalšie zložky mzdy

Okrem tarifných alebo základných mesačných miezd môžu byť zamestnancom poskytované aj ďalšie zložky mzdy.

§ 34

Náhrada za pracovnú pohotovosť

1.Ak je zamestnancovi písomne nariadené, aby bol mimo stanovený pracovný čas mimo pracoviska pripravený, že bude zavolaný na pracovisko, prináleží mu náhrada vo výške minimálne 20% hodinovej sadzby minimálnej mzdy ustanovenej Nariadením vlády SR pre príslušný rok za hodinu neaktívnej časti zamestnávateľom nariadenej pohotovosti.

2.Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti jeho tarifnej mzdy

3.Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi mzda podľa predchádzajúceho odseku a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.

4.Pri zabezpečovaní pohotovosti počas nariadeného čerpania dovolenky prináleží zamestnancovi jednorazová odmena vo výške 4,98 € po dobu rovnajúcu sa dĺžke pracovnej zmeny.

§ 35

Rast mzdy

1. Rast miezd pre príslušný rok alebo roky bude dojednaný v PKZ.

§ 36

Splatnosť mzdy, výplata mzdy

1.Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

2.Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami.

§ 37

Priemerný zárobok

Základné pravidlá pre zisťovanie priemerného zárobku sú stanovené v § 134 ZP.

B: OSTATNÉ OSOBNÉ PRÍJMY

§ 38

Odstupné

1.Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume stanovenej v § 76 ods.1 Zákonníka práce.

2.Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume stanovenej v § 76 ods.2 Zákonníka práce.

3.V PKZ je možné dohodnúť ďalšie zvýšenie odstupného určeného podľa ods. 2, ktorého výška bude odstupňovaná v závislosti podľa odpracovaných rokov zamestnanca u zamestnávateľa.

4.Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.

§ 39

Odchodné a ostatné odmeny

1.Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

2.Zamestnávateľ môže poskytnúť ďalšie druhy osobných príjmov. Konkrétne podmienky pre ich poskytovania sa dohodnú v PKZ.

3.Odmeňovanie pri rekondičných pobytoch

Zamestnancom, zúčastňujúcim sa rekondičných pobytov prináleží náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.

Šiesta kapitola

DOPLNKOVÉ DÔCHODKOVÉ SPORENIE

Účelom doplnkového dôchodkového sporenia zamestnancov je umožniť sporiteľovi získať doplnkový dôchodkový príjem v zmysle zákona č. 650/2004 Z.z. v platnom znení.

Konkrétne podmienky poskytovania príspevkov zamestnávateľa za zamestnancov - sporiteľov môžu byť dohodnuté v PKZ.

Siedma kapitola

VŠEOBECNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

§ 40

Záverečné ustanovenia

Pre právny výklad inštitútov alebo ustanovení v obsahu tejto kolektívnej zmluvy sú záväzné platné pracovnoprávne predpisy a podporne predpisy občianskeho práva, a pokiaľ by v určitej veci jednoznačný výklad neobsahovali, vykonajú v takomto prípade záväzný výklad pre vzájomný vzťah z tejto kolektívnej zmluvy, na základe týchto predpisov a v ich rámci, zmluvné strany.

§ 41

Protokoly

O výsledku kolektívneho vyjednávania, v ktorom sa zmluvné strany záväzne dohodli na určení výšky nároku alebo vymedzení záväzku v KZVS, sa vyhotovuje „Protokol", ktorý podpisuje oprávnený zástupca za každú zmluvnú stranu a je záväzným pre vypracovanie paragrafového znenia KZVS alebo jej dodatku.

Samostatným (osobitným) protokolom sa upravuje výklad pojmov alebo kolízneho ustanovenia a obmedzenie účinnosti KZVS z dôvodu mimoriadnej udalosti - v takomto prípade protokol tvorí osobitnú prílohu ku KZVS. Pokiaľ sa ním upravuje výklad pojmov alebo určujú podmienky a spôsob uplatnenia v ňom prijatých nárokov a záväzkov, je záväzný pre postup účastníkov zmluvných vzťahov upravených príslušnými právnymi predpismi a touto KZVS.

Zmena v obsahu KZVS sa vykonáva formou písomného dodatku ku KZVS číslovaného poradovým číslom.

Z ostatných rokovaní medzi zmluvnými stranami týkajúcich sa ich vzťahu založeného KZVS, sa vyhotovuje zápisnica s priložením prezenčnej listiny zúčastnených.

§ 42

Zmeny KZ

Zmenu alebo doplnenie tejto kolektívnej zmluvy môže navrhnúť ktorákoľvek zo zmluvných strán. Obe zmluvné strany sú povinné o návrhu na zmenu alebo doplnenie začať vyjednávať najneskôr do 21 dní od ich doručenia.

§ 43

Spory o plnenie záväzkov

A.Riešenie kolektívnych sporov

Pri riešení kolektívnych sporov sa postupuje v zmysle § 10 Zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v platnom znení a § 43 tejto KZ.

B.Riešenie individuálnych sporov

1.Individuálne spory, t.j. spory o plnenie záväzkov KZ, z ktorých vznikajú nároky priamo jednotlivým zamestnancom riešia ako ostatné nároky z pracovno-právnych vzťahov súdy.

2.V snahe predchádzať individuálnym sporom v oblastiach, o ktorých pojednáva táto KZ, zamestnanci uplatňujú svoje požiadavky voči zmluvným stranám písomnou formou adresovanou odborne príslušnému zástupcovi organizácie (vnútornej organizačnej jednotky) a príslušnej odborovej organizácie.

3.Uplatnená požiadavka sa rieši s bezprostredne zodpovednými zamestnancami zamestnávateľa s cieľom dosiahnuť odstránenie sporu.

4.Pri neodstránení sporu bude tento riešený na úrovni zmluvných partnerov, zodpovedajúcich za vznik sporu. Vzniknutý spor je potrebné začať riešiť bez zbytočného odkladu, spravidla do 15 dní od obdržania písomnej sťažnosti.

5.Sťažnosti zamestnancov, ktoré sa nedotýkajú predmetu tejto KZ sa riešia v zmysle príslušných zákonných ustanovení platných v SR.

§ 44

Výmena informácií

Zmluvné strany sa dohodli na výmene nevyhnutných informácií potrebných na kontrolu tejto kolektívnej zmluvy a na tom, že začnú neodkladne rokovať o plnení tejto kolektívnej zmluvy s cieľom predísť prípadnému sporu, ak o to jedna z nich požiada.

§ 45

Účinnosť KZ

Táto KZVS je účinná od 1.1.2019 do 31.12.2020.

§ 46

Uzatvorenie KZVS pre odvetvie, rozdelenie KZVS

1.Táto KZVS je uzatvorená, v súlade s § 4 ods.3 zákona č.2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov, pre odvetvie označené podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 z 20. decembra 2006, ktorým sa zavádza štatistická klasifikácia ekonomických činností NACE Revision 2 a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (EHS) č. 3037/90 a niektoré nariadenia ES o osobitných oblastiach štatistiky a podľa Vyhlášky č.306/2007 Štatistického úradu Slovenskej republiky, z 18. júna 2007, ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností, kódom štatistickej klasifikácie ekonomických činností skupiny č.:

35.1 (výroba elektrickej energie, prenos a rozvod).

38.2 (Spracúvanie a likvidácia odpadu).

2.Táto kolektívna zmluva je vyhotovená v ôsmich rovnopisoch s platnosťou originálu, z ktorých každá zo zmluvných strán obdrží tri rovnopisy; dva rovnopisy budú v zmysle zákona číslo 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v platnom znení, odovzdané Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR na uloženie a oznámenie v Zbierke Zákonov Slovenskej republiky.

V Bratislave dňa 7. decembra 2018

Mgr. Zdenek Turian v.r.

predseda

Združenie odborárov

energetiky Slovenska

Ing. Miroslav Obert v.r.

prezident

Zväz zamestnávateľov

energetiky Slovenska

Príloha č. 1

Zoznam organizácií, združených vo Zväze a v ZOES, pre ktoré je KZVS záväzná

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska

1.SE, a.s.Slovenské elektrárne, a.s. Mlynské Nivy 47

821 09 Bratislava

IČO/ Company ID No.:35829052

SK NACE Rev. 2: 35.11.0 Výroba elektriny

2.JAVYS, a.s.Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. Tomášikova 22

821 02 Bratislava

IČO/ Company ID No.:35946024

SK NACE Rev. 2: 38.22.0 Spracúvanie a likvidácia nebezpečného odpadu

3.VUJE, a.s.VUJE, a.s. Okružná 5

918 64 Trnava

IČO/ Company ID No.:31450474

SK NACE Rev. 2: 71.12.9 Ostatné inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo

4.SOŠE TrnavaStredná odborná škola elektrotechnická

Sibírska 1

917 00 Trnava

IČO/ Company ID No.:17055385

SK NACE Rev. 2: 85.32.9 Ostatné stredné technické a odborné školstvo

5.NJFNárodný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení

a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi

Prievozská 30

821 05 Bratislava

IČO/ Company ID No.:30865433

SK NACE Rev. 2: 64.30.0 Trasty, fondy a podobné finančné subjekty

Združenie odborárov energetiky Slovenska

1.ZO ZOJES

pri SE-EBO, z.

a pri JAVYS, a.s.

2.ZO ZOJES pri VUJE, a.s.

3.ZO ZOJES pri SOŠE TT

4.ZO SOZE

pri SE-ENO, z.

5.ZO SOZE

pri SE-EVO, z.

Základná organizácia Združenia odborárov jadrovej energetiky Slovenska pri

Slovenské elektrárne, a.s.

Atómové elektrárne Bohunice, závod, 919 31 Jaslovské Bohunice

a

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. Tomášikova 22

821 02 Bratislava

IČO/ Company ID No.:35606177

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií

Základná organizácia Združenia odborárov jadrovej energetiky Slovenska pri VUJE, a.s.

Okružná 5

918 64 Trnava

IČO/ Company ID No.:36095869

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií Základná organizácia Združenia odborárov jadrovej energetiky Slovenska

pri Strednej odborne škole elektrotechnickej Sibírska 1

917 00 Trnava

IČO/ Company ID No.:31320155

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií Základná organizácia Slovenského odborového zväzu energetikov pri SE-Elektrárne Nováky, z.

972 43 Zemianske Kostoľany IČO/ Company ID No.: 31202144

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií Základná organizácia Slovenského odborového zväzu energetikov pri SE, a.s. EVO z.

076 72 Vojany

IČO/ Company ID No.: 35522143

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií

6.ZO OJEMOZákladná organizácia odborárov jadrovej elektrárne Mochovce pri SE, a.s.

935 33 Mochovce

IČO/ Company ID No.: 35606517

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií

7.ZOVEZdruženie odborárov vodných elektrární Soblahovská 2

911 69 Trenčín

IČO/ Company ID No.: 36115592

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií

8.OZ RSEOdborové združenie pri riaditeľstve Slovenské elektrárne Mlynské nivy 47

821 09 Bratialava

IČO/ Company ID No.: 42135699

SK NACE Rev. 2: 94.20.0 Činnosti odborových organizácií

zoes_zzes_2019_2020 - 2019

Dátum začiatku: → 2019-01-01
Dátum ukončenia: → 2020-12-31
Pomenuj odvetvie: → Čistenie a likvidácia odpadu, dodávka elektrickej energie, plynu a vody
Verejný/súkromný sektor: → Semi-public
Uzavretý (kým)
Pomenuj asociácie: → 
Pomenuj odborové zväzy →  ZOES - Združenie Odborárov Energetiky Slovenska

TRÉNING

Tréningové programy: → Áno
Učňovské programy: → Áno
Zamestnávateľ prispieva do tréningového fondu zamestnancov: → Nie

CHOROBA A INVALIDITA

Ustanovenia týkajúce sa návratu do práce po dlhodobej chorobe, napr. liečba rakoviny: → Nie
Platené menštruačné voľno: → Nie
Plat v prípade trvalých následkov v prípade pracovného úrazu: → Áno

ZDRAVIE, BEZPEČNOSŤ A LEKÁRSKA STAROSTLIVOSŤ

Dohodnutá zdravotná starostlivosť: → Áno
Dohodnutá zdravotná starostlivosť pre príbuzných: → Nie
Dohodnutý príspevok na zdravotné poistenie: → Nie
Dohodnutý príspevok na zdravotné poistenie pre príbuzných: → Nie
Zdravotné a bezpečnostné opatrenia: → Áno
Zdravotný a bezpečnostný tréning: → Nie
Poskytnuté ochranné oblečenie: → Nie
Pravidelné alebo ročné zdravotné prehliadky alebo návštevy poskytnuté zamestnávateľom: → Áno
Monitorovanie pohybového zaťažovania na pracoviskách, profesných rizík a/alebo vzťahu medzi prácou a zdravím: → 
Finančná podpora na pohreb: → Nie

PRACOVNÉ ZMLUVY

Odstupné po 5 rokoch v zamestnaní (percento mesačného platu): → 200 %
Odstupné po 1 roku v zamestnaní (percento mesačného platu): → 100 %
Zamestnanci na čiastočný uväzok vylúčení z ustanovení: → Nie
Ustanovenia o zamestnancoch na čiastočný uväzok → Nie
Učni vyĺučení z ustanovení: → Nie
Brigádnici/študenti vylúčení z ustanovení: → Nie

PRACOVNÉ HODINY, PLÁNY A DOVOLENKY

Pracovné hodiny za týždeň: → 37.5
Maximum nadčasov: → -10.0
Dohodnuté obdobie oddychu aspon jeden deň za týždeň: → Nie
Maximum nedelí / štátnych sviatkov, počas ktorých môže zamestnanec pracovať: → 
Platené voľno pre aktivity odborov: → 2.0 dni
Ustanovenie o flexibilnej pracovnej dohode: → Nie

MZDY

Mzdy definované na základe mzdových tabuliek: → No
Ustanovenie, že minimálne mzdy určene zákonom musia byť rešpektované: → Áno
Dohodnutá najnižšia mzda za: → Months
Najnižšia mzda: → EUR Lowest wage can not be under national minimum wage.
Prispôsobenie pre rastúce životné náklady: → 

Prémie za večernú či nočnú prácu:

Prémia iba za nočnú prácu: → Nie

Platba za prácu na zavolanie

Platba za prácu na zavolanie → 20 % základnej mzdy
Platba za prácu na zavolanie iba v nedeľu: → Nie
Platba za prácu na zavolanie všetky dni v týždni: → Áno

Prémie za prácu v nadčase:

Prémie za ťažkú prácu:

Prémie za ťažkú prácu: → 135% základnej mzdy

Prémie za prácu v nedeľu:

Stravné lístky:

Stravné lístky poskytnuté: → Áno
Príplatok poskytnutý na jedlo: → Áno
→  za jedlo
Právna pomoc zdarma: → Nie
Loading...