K O L E K T Í V N A Z M L U V A

uzatvorená

v roku 2018

medzi

Výskumným ústavom vodného hospodárstva Bratislava, zastúpený Ing. Ľubicou Kopcovou, PhD., generálnou riaditeľkou ústavu (ďalej len „zamestnávateľ“)

a

Základnou organizáciou odborového zväzu pri Výskumnom ústave vodného hospodárstva v Bratislave, zastúpenou predsedníčkou ZOOZ Ing. Katarínou Kozákovou

(ďalej len „ZOOZ“)

vodne hospodarstvo 2018

ČASŤ I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Túto Kolektívnu zmluvu (ďalej len „Zmluva“) uzatvárajú zmluvné strany s cieľom udržať sociálny zmier, a preto zmluvné strany budú pri riešení vzájomných vzťahov prednostne používať prostriedky kolektívneho vyjednávania.

Článok 2

Touto Zmluvou sa upravujú vzájomné vzťahy zmluvných strán, pracovnoprávne vzťahy, odmeňovanie zamestnancov, tvorba a čerpanie sociálneho fondu a starostlivosť o zamestnancov.

Článok 3

Táto Zmluva preberá v plnej miere ustanovenia z kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa platnej na príslušný rok pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z.z.). Kolektívna zmluva vyššieho stupňa je prílohou č. 1 tejto Zmluvy.

ČASŤ II

POSTAVENIE ODBOROVEJ ORGANIZÁCIE A VZÁJOMNÉ VZŤAHY

Článok 4

Zamestnávateľ uznáva ZOOZ a jej závodný výbor za jediného zástupcu všetkých zamestnancov zamestnávateľa v kolektívnom vyjednávaní, uznáva práva odborov vyplývajúce z platných právnych predpisov a tejto Zmluvy.

Článok 5

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

Článok 6

Zamestnávateľ sa zaväzuje, že bude rešpektovať právo každého zamestnanca odborovo sa združovať, že nebude diskriminovať členov a funkcionárov odborovej organizácie za ich členstvo, námety a kritické pripomienky a činnosť vyplývajúcu z výkonu funkcie v odborovej organizácii. Zároveň bude rešpektovať právo odborovej organizácie na spolurozhodovaní, kontrole, prerokovaní a informovaní vo veciach a v rozsahu stanovenom zákonom č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“ alebo „ZP“), ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ústavnými normami a ustanoveniami tejto Zmluvy.

Článok 7

Uvoľňovanie odborových funkcionárov na výkon funkcie vo vyšších odborových orgánoch sa riadi ustanoveniami §136 - 138 a 240 ZP. Odboroví funkcionári sú povinní písomne požiadať zamestnávateľa o uvoľnenie na výkon funkcie v takom časovom predstihu, aby neboli narušené úlohy ústavu a dôvod poskytnutia pracovného voľna dokladať pozvánkou, telefonickou výzvou alebo potvrdením o účasti.

Funkcionárom, ktorí sú členmi vyššieho odborového orgánu, poskytne zamestnávateľ pracovné voľno v rozsahu najviac 15 pracovných dní v kalendárnom roku.

Článok 8

ZOOZ a jej komisie vykonávajú kontrolu dodržiavania pracovno-právnych predpisov, mzdových predpisov, záväzkov z KZ, z ktorých vznikajú nároky zamestnanca ako jednotlivca. Pritom sú oprávnené najmä:

•vstupovať na pracoviská zamestnávateľa,

•podávať návrhy na zlepšenie pracovných podmienok a vyžadovať vydanie pokynu na odstránenie zistených nedostatkov.

Článok 9

Zamestnávateľ poskytne podľa svojich prevádzkových možností bezplatne a v primeranom rozsahu priestory a materiálne vybavenie pre činnosť ZOOZ. Umožní používanie bežných komunikačných, spojových a kopírovacích zariadení a počítačovej techniky pri rešpektovaní zásad maximálnej hospodárnosti.

Článok 10

Zamestnávateľ zabezpečí bezplatné zrážanie odborových príspevkov na základe dohôd o zrážkach zo mzdy v zmysle § 131 ods. 3 ZP, ktoré budú uzatvorené s jednotlivými zamestnancami a vopred predložené zamestnávateľovi. Termín prevodu týchto prostriedkov na účet ZOOZ bude vždy najneskôr nasledujúci deň po výplate miezd.

ČASŤ III

PRACOVNOPRÁVNE VZŤAHY

Článok 11

1.Týždenný pracovný čas určený na výkon práce je 37,5 hodín týždenne.

2.Pre vrátnikov - strážnikov v nepretržitej prevádzke je stanovený týždenný pracovný čas určený na výkon práce 35 hodín týždenne.

3.V rámci vyššie uvedených rozsahov pracovného času nie sú zahrnuté prestávky v práci (prestávka na jedlo a odpočinok v trvaní 30 minút).

4.Pre zamestnancov platí pružné mesačné pracovné obdobie so stanoveným základným pracovným časom od 9,00-tej do 14,00-tej hodiny.

5.Začiatok a koniec voliteľného pracovného času je určený od 6.00 h. do 9.00 h a od 14.00 h do 18.00 h.

6.Za normálny pracovný čas určený v organizácii sa považuje pracovný čas od 7,00 hod. do 15,00 hod. vrátane prestávky v práci (uvádza sa v cestovných príkazoch).

Článok 12

1.Odmeňovanie zamestnancov je určené zákonom č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z.z.“).

2.Zamestnanci, ktorí vykonávajú remeselné, manuálne pracovné činnosti s prevahou fyzickej práce, sa v zmysle § 7 ods. 4 a 5 zákona č. 553/2003 Z.z. zaradia do 12 stupňa príslušnej tarifnej triedy, do ktorej sú zaradení podľa vykonávanej pracovnej činnosti (podľa prílohy č. 2 k Nariadeniu vlády SR č. 341/2004Z.z. v znení neskorších predpisov). Ide o tieto pracovné činnosti: upratovačka, vrátnik - informátor, vrátnik - strážnik, vodič motorového vozidla, údržbár, pomocný robotník.

3.Zamestnancom pracujúcim v dvojzmennej prevádzke a zamestnancom pracujúcim v nepretržitej prevádzke (zamestnanci vykonávajúci prácu vrátnikov - informátorov a vrátnikov - strážnikov) patrí príplatok za zmennosť mesačne vo výške 16,7 % z platovej tarify prvého stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice (zákon č. 553/2003 Z.z., príloha č.1), t.z. vo výške 51,50 EUR.

4.Odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok a odstupné pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) je podľa KZVS na rok 2018.

5.V zmysle § 121 ods. 2 Zákonníka práce bude vo výške mzdy zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne pre všetkých vedúcich zamestnancov. V tomto prípade zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Môže čerpať náhradné voľno do výšky nadčasových hodín.

Termín výplaty mzdy a náhrady mzdy je 10. kalendárny deň nasledujúceho mesiaca, vo výnimočných prípadoch najneskôr posledný kalendárny deň nasledujúceho mesiaca.

Článok 14

Vedúci zamestnanci v priebehu roka prehodnocujú výšku osobných príplatkov. Osobný príplatok sa prizná na ocenenie mimoriadnych osobných schopností a dosahovaných pracovných výsledkov alebo za vykonávanie práce nad rámec pracovných povinností. O priznaní, zvýšení, znížení alebo odobratí osobného príplatku rozhoduje zamestnávateľ na základe písomného návrhu príslušného vedúceho zamestnanca.

Článok 15

Predlžovanie pracovného pomeru na dobu určitú do dvoch rokov alebo nad dva roky je v zmysle ustanovenia § 48 ods. 4 písm. d) ZP možný v prípade vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve. Ide o tieto práce: práce vykonávané v pracovnom pomere na kratší pracovný čas (menej ako 15 hodín týždenne), pracovné činnosti vrátnik - strážnik, vrátnik - informátor, upratovačka, pomocný robotník - murár, údržbár, vodič, technik, správca rekreačných zariadení (chatár).

ČASŤ IV.

STAROSTLIVOSŤ O ZAMESTNANCOV

Článok 16

1.Zamestnávateľ zabezpečí stravovanie formou stravovacích poukážok, ktoré zamestnancom vydá vždy mesiac vopred po odpočítaní nároku na stravovacie poukážky za predchádzajúce obdobie..

2.Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa bodu 1 vo výške 55 % ceny jedla v súlade s § 152 ods. 3 a 4 ZP. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu (zákon č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov) stanovený v rozpočte sociálneho fondu, ktorý tvorí prílohu č. 2 tejto Zmluvy a je jej neoddeliteľnou súčasťou. Zvyšná časť hodnoty stravovacích poukážok za daný mesiac (po odpočítaní príspevku zamestnávateľa a príspevku zo sociálneho fondu) bude zamestnancovi zrazená zo mzdy na základe dohody o zrážkach zo mzdy.

3.V závislosti od finančnej situácie zamestnávateľa možno zamestnancovi poskytnúť stravné lístky aj počas dočasnej pracovnej neschopnosti (PN), ošetrovania člena rodiny (OČR). V prípade PN a OČR zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravné lístky s nárokom iba počas pracovných dní a len počas prvých desiatich dní PN alebo OČR. Dni PN alebo OČR v rámci mesiaca sa sčítajú. O stave finančnej situácie bude zamestnávateľ informovať ZOOZ priebežne, v zmysle článku 22 KZ.

4.Zamestnancom, ktorým pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín (vrátnikom - informátorom a vrátnikom - strážnikom), zamestnávateľ zabezpečí poskytnutie ďalšieho hlavného jedla, teda im prináležia 2 stravné lístky za takto odpracovanú zmenu.

5.Zmena ceny stravného lístka bude vopred oznámená ZOOZ.

Výška náhrady príjmu zamestnanca počas dočasnej pracovnej neschopnosti (na prvých 10 kalendárnych dní trvania práceneschopnosti) poskytne zamestnávateľ vo výške 70 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca určeného podľa zákona č. 462/2003 Z .z. v znení neskorších predpisov.

Článok 18

Zamestnávateľ môže poskytnúť platené pracovné voľno pre všetkých zamestnancov v maximálnom počte 3 dni v priebehu roka s výnimkou zamestnancov nepretržitej prevádzky. Platené pracovné voľno poskytne zamestnávateľ najmä ak vyhodnotí, že existuje dôvod, ktorý bráni, znemožňuje alebo sťažuje výkon práce. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi platené voľno posledný pracovný deň pred vianočnými sviatkami.

Zamestnanec podľa § 141 ods. 2 ZP má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na sedem dní v kalendárnom roku na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení. V prípade, že zamestnanec týchto sedem dní nevyčerpá, môže na zostávajúce dni (maximálne 4) čerpať pracovné voľno podľa § 141 ods. 3 ZP s náhradou mzdy na svoju starostlivosť o zdravie. Využitie tohto paragrafu je zamestnanec povinný oznámiť ráno do 9.00 hod. svojmu nadriadenému, ktorý zabezpečí vystavenie a podpísanie priepustky s označením „pracovné voľno - lekár“. Takto vyčerpané hodiny sa spočítavajú.

Článok 19

Výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie je práve v sume 2 % z vymeriavacieho základu na sociálne poistenie zamestnancov zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení, ak minimálne 2 % prispeje aj zamestnanec. Minimálna výška príspevku zamestnanca musí byť rovnaká ako výška príspevku zamestnávateľa. Doplnkové dôchodkové sporenie je podrobne riešené v platnom znení Usmernenia o Doplnkovom dôchodkovom sporení. Na platné dojednanie príspevku zamestnávateľa v zmysle tohto článku sa vyžaduje podpísanie osobitnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Táto dohoda nadobudne platnosť a účinnosť dňom jej podpísania.

Článok 20

Zamestnávateľ tvorí a používa sociálny fond (ďalej len „SF“) v zmysle zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov na financovanie potrieb zamestnancov VUVH v sociálnej oblasti. Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom bankovom účte v Štátnej pokladnici Bratislava a sú evidované na osobitnom analytickom účte odd. rozpočtu a účtovníctva.

Sociálny fond sa tvorí ako úhrn:

•zostatku finančných prostriedkov na bankovom účte sociálneho fondu za predchádzajúci kalendárny rok;

•povinného prídelu vo výške 1 % a ďalšieho prídelu vo výške 0,5 % zo súhrnu hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok;

•ďalších zdrojov (napr. dary, dotácie a príspevky).

Odvod na účet SF je splatný v deň výplaty mzdy zamestnancom v zmysle čl. 13 tejto KZ. Použitie sociálneho fondu:

•na stravovanie vo výške 0,77 Eur / 1 stravný lístok v zmysle podmienok uvedených v čl. 16 bod 2 a 3 tejto KZ;

•na regeneráciu pracovnej sily, ale len v prípade dostatku finančných zdrojov, po uhradení príspevku na stravu, od čoho závisí aj výška tohto príspevku. Poskytnutý je spravidla vo výplate za mesiac november príslušného roka. Zamestnancovi vzniká nárok na čerpanie tohto príspevku zo SF, ak pracovný pomer trval aspoň jeden rok a za posledných 12 mesiacov nebol dlhodobo chorý ( pracovná neschopnosť netrvala dlhšie ako 30 pracovných dní).

ČASŤ V ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 21

V dobe účinnosti tejto Zmluvy je zamestnávateľ povinný v prípade zlúčenia, splynutia, rozdelenia alebo iných zmien písomne vyrozumieť nového zamestnávateľa, resp. nadobúdateľa o existencii tejto Zmluvy a vyššej KZ. Toto oznámenie poskytne zároveň odborovému orgánu, ak u nového zamestnávateľa, resp. nadobúdateľa pôsobí.

Článok 22

Zamestnávateľ sa zaväzuje ZOOZ priebežne informovať o hospodárskej, finančnej a personálnej politike ústavu, o vývoji zamestnanosti a o organizačných zmenách.

Článok 23

Plnenie záväzkov vyplývajúcich z tejto Zmluvy a dodržiavanie v nej dohodnutých podmienok sa bude priebežne kontrolovať a 1 x ročne sa vyhodnotí jej plnenie.

Článok 24

Táto Zmluva je záväzná pre obidve strany a ich právnych nástupcov a nadobúda platnosť dňom jej podpísania a účinnosť dňom nasledujúcom po dni zverejnenia v centrálnom registri zmlúv. Účinnosť tejto Zmluvy končí dňom po dni zverejnenia novej Zmluvy v centrálnom registri zmlúv.

Článok 25

Ak by sa počas účinnosti tejto Zmluvy niektoré jej ustanovenia dostali do rozporu so všeobecne záväzným právnym predpisom alebo vyššou kolektívnou zmluvou, tieto ustanovenia strácajú platnosť a účinnosť a platia príslušné ustanovenia všeobecne záväzného právneho predpisu alebo vyššej kolektívnej zmluvy.

Článok 26

Návrh na zmenu alebo dodatok ku Zmluve môže podať ktorákoľvek zmluvná strana písomnou formou. Druhá zmluvná strana sa k návrhu písomne vyjadrí najneskôr do 15 kalendárnych dní od jej doručenia.

Bratislava, dňa 13.03.2018

Prílohy:č. 1 Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na rok 2018

*******č. 2 Rozpočet sociálneho fondu VUVH na rok 2018

Za ZOOZ:

Ing. Katarína Kozáková predseda ZOOZ

Za VÚVH:

Ing. Ľubica Kopčová, PhD. generálna riaditeľka

Výskumný ústav vodného hospodárstva

Rozpočet sociálneho fondu VUVH na rok 2018

1./

TVORBA SF

EUR

la./

počiatočný stav k 1.1.2018

8 271,27

lb./

povinný prídel 1 %

26 090,73

lc./

ďalší prídel 0,5 %

13 045,37

 

Tvorba celkom :

47 407,37

2./

ČERPANIE SF

EUR

2a./

príspevok na stravovanie

35 805,00

2b./

príspevok na rekreácie a regeneráciu prac. sily

11 602,37

2c./

príspevok na kultúru a šport

0,00

2d./

príspevok na sociálnu výpomoc a peňažné pôžitky

0,00

 

Čerpanie celkom :

47 407,37

Rozpočet je tvorený v zmysle Zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde a v zmysle platnej Kolektívnej zmluvy zamestnancov VÚVH

Mesačný prídel podľa bodu 1b/ a 1c/ tohto rozpočtu je predpokladaný vo výške 3 261,34 EUR (podľa skutočne vyplatených miezd)

Pri príspevku na stravovanie podľa bodu 2a/ rozpočtu bola použitá výška príspevku 0,77 EUR na j edno hlavné jedlo.

Pri príspevku na zotavenie podľa bodu 2b/ rozpočtu bola použitá výška ročného príspevku na jedného zamestnanca vo výške 62,38 EUR, ktorý v prípade dostatočných finančných prostriedkov bude možné navýšiť.

V Bratislave dňa : 10.1.2018

Vypracovala : Mgr. Renáta Serfozoová vedúca oddelenia rozpočtu a účtovníctva

Kontrolovala : Ing. Iveta Valová riaditeľka odboru ekonomiky a hospodárskej správy

Schválili:

Ing. Ľubica Kopčová, PhD. generálna riaditeľka

Ing. Katarína Kozáková predseda ZOOZ

KOLEKTÍVNA ZMLUVA VYŠŠIEHO STUPŇA

PRE ZAMESTNÁVATEĽOV, KTORÍ PRI ODMEŇOVANÍ

POSTUPUJÚ PODĽA ZÁKONA

Č. 553/2003 Z. z. O ODMEŇOVANÍ NIEKTORÝCH

ZAMESTNANCOV PRI VÝKONE PRÁCE VO VEREJNOM ZÁUJME

NA ROK 2018

V záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok a podmienok zamestnávania zamestnancov na rok 2018 zmluvné strany

zástupcovia poverení vládou a reprezentatívni zástupcovia zamestnávateľov v súlade s § 3 písm. 0 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov

a

Konfederácia odborových zväzov

Slovenskej republiky

Nezávislé kresťanské odbory Slovenska

uzatvárajú

podľa § 2 ods. 3 písm. d) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov

KOLEKTÍVNU ZMLUVU VYŠŠIEHO STUPŇA PRE

ZAMESTNÁVATEĽOV, KTORÍ PRI ODMEŇOVANÍ POSTUPUJÚ PODĽA

ZÁKONA Č. 553/2003 Z. z. O ODMEŇOVANÍ NIEKTORÝCH

ZAMESTNANCOV PRI VÝKONE PRÁCE VO VEREJNOM ZÁUJME

A O ZMENE A DOPLNENÍ NIEKTORÝCH ZÁKONOV V ZNENÍ

NESKORŠÍCH PREDPISOV

NA ROK 2018

ČI. I

Všeobecné ustanovenia

1.Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na rok 2018 (ďalej len „kolektívna zmluva“) je uzatvorená v súlade s § 2 ods. 3 písm. d) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o kolektívnom vyjednávaní“).

2.Kolektívna zmluva je záväzná pre všetkých zamestnávateľov uvedených v § 1 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o odmeňovaní“), ktorými sú :

a)orgány štátnej správy, orgány alebo úrady, ktoré vykonávajú štátne záležitosti, ak ide o zamestnancov, ktorí neplnia úlohy štátneho orgánu pri vykonávaní štátnej správy alebo neplnia úlohy pri vykonávaní štátnych záležitostí v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom,

b)ďalšie rozpočtové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku.

c)príspevkové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku okrem príspevkových organizácií, ktorých objem výdavkov na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania je vyšší ako príspevok z rozpočtu zriaďovateľa. Slovenského národného divadla. Slovenskej filharmónie. Štátnych lesov Tatranského národného parku,

d)vyššie územné celky a obce. ak v súlade s § 1 ods. 3 písm. b) zákona o odmeňovaní nepostupujú podľa Zákonníka práce,

e)štátne fondy,

f)verejné vysoké školy a štátne vysoké školy,

g)Rada pre vysielanie a retransmisiu,

h)Slovenský pozemkový fond,

i)Slovenská akadémia vied,

j)školy, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a inej právnickejosobyalebo fyzickejosoby,akide o pedagogickýchzamestnancov a odborných zamestnancov, ak zamestnávateľ nepostupuje podľa § 1 ods. 5 zákona o odmeňovaní,

k)základné umelecké školy, materské školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a inej právnickejosobyalebo fyzickejosoby,akide o pedagogickýchzamestnancov a odborných zamestnancov, ak zamestnávateľ nepostupuje podľa § 1 ods. 4 zákona o odmeňovaní,

l)zamestnávatelia, o ktorých to ustanoví osobitný predpis a ich zamestnancov.

3.Obsahom kolektívnej zmluvy je priaznivejšia úprava pracovných podmienok vrátane platových podmienok a podmienok zamestnávania.

4.Zmluvné strany budú podporovať kolektívne vyjednávanie podľa § 2 ods. 3 písm. a) zákona o kolektívnom vyjednávaní za účelom uzatvorenia podnikových kolektívnych zmlúv medzi zamestnávateľom a príslušným odborovým orgánom.

ČI. II

Pracovne podmienky a podmienky zamestnávania

1.Pracovný čas zamestnanca je 37 a Vi hodiny týždenne: pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak. že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke je 36 a V* hodiny týždenne a pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak. že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke je 35 hodín týždenne.

2.Základná výmera dovolenky je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku. Dovolenka zamestnancov ustanovených v § 103 ods. 3 Zákonníka práce je deväť týždňov v kalendárnom roku.

3.Základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, osobitná stupnica platových taríf vybraných skupín zamestnancov, osobitná stupnica platových taríf výskumných a vývojových zamestnancov a zdravotníckych zamestnancov sa zvýšia od 1. januára 2018 o 4,8%.

4.Zmluvné strany sa dohodli, že zástupcovia zamestnávateľov najneskôr do 30.3.2018 predložia zástupcom zamestnancov návrh zmeny úpravy stupníc platových taríf uvedených v zákone o odmeňovaní.

5.V podnikovej kolektívnej zmluve môžu zmluvné strany dohodnúť odstupné pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce nad rozsah ustanovený v § 76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce priaznivejšie, ak to príslušný právny predpis umožňuje.

6.Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%. zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah ustanovený v § 76a ods. 1 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca. Pri skončení pracovného pomeru a po priznaní predčasného starobného dôchodku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah § 76a ods. 2 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca. V podnikovej kolektívnej zmluve môžu zmluvné strany dohodnúť zvýšenie odchodného priaznivejšie, ak to príslušný právny predpis umožňuje.

7.Výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie v zamestnávateľských zmluvách uzatvorených počas roka 2018 je najmenej 2% z objemu zúčtovaných platov zamestnanco\ zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení. U zamestnávateľa, u ktorého sa v podnikovej kolektívnej zmluve uzatvorenej do 31. decembra 2017 dohodla určitá výška platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, a u zamestnávateľa, ktorý uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou do 31. decembra 2017. zostáva dohodnutá výška platenia príspevkov zachovaná a v roku 2018 je najmenej 2% z objemu zúčtovaných platov zamestnancov zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení.

Ak zamestnávateľ má uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu, ale nemá uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, s ktorou má uzatvorenú účastnícku zmluvu jeho zamestnanec, je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s touto doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, a to do 30 dni odo dňa, v ktorom sa zamestnávateľ o tejto skutočnosti dozvedel.

8.Celkový prídel do sociálneho fondu je tvorený:

a)povinným prídelom vo výške 1% a

b)ďalším prídelom najmenej vo výške 0,05%

zo súhrnu hrubých platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok.

ČI. III

Rozsah podnikových kolektívnych zmlúv

1.V podnikovej kolektívnej zmluve možno upraviť priaznivejšie pracovné podmienky a podmienky zamestnávania, ak to príslušný právny predpis umožňuje.

2.V podnikovej kolektívnej zmluve možno dohodnúť dennú výšku náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vo vyššej percentuálnej sadzbe ako ustanovuje zákon, najviac vo výške 80% denného vymeriavacieho základu zamestnanca.

ČI. IV

Záverečné ustanovenia

1.Plnenie kolektívnej zmluvy budú polročne vyhodnocovať vyjednávači na požiadanie jednej zo zmluvných strán. Po tomto hodnotení môže ktorákoľvek zo zmluvných strán požiadať o zmenu alebo doplnenie tejto kolektívnej zmluvy.

2.Zmluvné strany sa dohodli, že platnosť a účinnosť Memoranda o úprave platových pomerov zamestnancov v štátnej službe a niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme z 1. decembra 2016 končí 31. decembra 2017, nakoľko obsah záväzku dohodnutého v memorande, ako prílohe ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok

2017.bol na rok 2018 zohľadnený v percentuálnom zvýšení stupníc platových taríf uvedenom v čl. II bode 3 tejto kolektívnej zmluvy.

3.Kolektívna zmluva nadobúda platnosť dňom podpisu zmluvnými stranami. Kolektívna zmluva sa uzatvára na rok 2018. nadobúda účinnosť 1. januára 2018 a končí 31 .decembra

2018.

4.Vo vládnom návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2018 sú zohľadnené výdavky súvisiace s pracovnými podmienkami a podmienkami zamestnávania podľa tejto kolektívnej zmluvy. Záväzky vyplývajúce z tohto bodu sa uplatňujú v zmysle kompetencii vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov.

5.Kolektívna zmluva je vyhotovená v 20 exemplároch. Každá zo zmluvných strán dostane toľko exemplárov, koľko zástupcov za zmluvnú stranu kolektívnu zmluvu podpísalo.

Bratislava 7. decembra 2017

podnikova kol. zmluva

Dátum začiatku: → Nešpecifikované
Dátum ukončenia: → Nešpecifikované
Pomenuj odvetvie: → Školstvo, veda a výskum
Verejný/súkromný sektor: → Vo verejnom sektore
Uzavretý (kým)
Pomenuj firmu: → 
Pomenuj odborové zväzy → 

PRACOVNÉ HODINY, PLÁNY A DOVOLENKY

Pracovné hodiny za týždeň: → 37.5
Platené voľno pre aktivity odborov: →  dni
Ustanovenie o flexibilnej pracovnej dohode: → Nie

MZDY

Mzdy definované na základe mzdových tabuliek: → No
Prispôsobenie pre rastúce životné náklady: → 

Stravné lístky:

Stravné lístky poskytnuté: → Áno
Príplatok poskytnutý na jedlo: → Áno
→ 55.0 za jedlo
Právna pomoc zdarma: → 
Loading...