KOLEKTÍVNA ZMLUVA VYŠŠIEHO STUPŇA

2012-2015-ioz-zsps

NA ROKY 2012 - 2015

uzatvorená medzi

INTEGROVANÝM ODBOROVÝM ZVÄZOM

Vajnorská 1, 815 70 Bratislava (ďalej len „IOZ“) zastúpeným

Ing. Dušanom Barčíkom, predsedom IOZ a JUDr. Martou Brodzianskou, podpredsedníčkou IOZ

a

ZVÄZOM STAVEBNÝCH PODNIKATEĽOV SLOVENSKA

Sabinovská 14, 821 02 Bratislava (ďalej len „ZSPS“) zastúpeným

Ing. Zsoltom Lukáčom, prezidentom ZSPS a Ing. Pavlom Kováčikom, PhD., MBA, viceprezidentom ZSPS a predsedom Sociálnej komisie ZSPS.

(IOZ a ZSPS ďalej spolu len ako („ zmluvné strany“ )

PRVÁ ČASŤ

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Predmet a účel zmluvy

1.Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2012 - 2015 (ďalej len „KZVS“) je uzatvorená v súlade s ustanoveniami zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZP“), zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov a súvisiacimi právnymi predpismi.

2.Predmetom KZVS je stanovenie a spresnenie podmienok týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov, mzdových, sociálnych a ďalších nárokov zamestnancov, vrátane bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

3. KZVS upravuje individuálne a kolektívne vzťahy medzizamestnávateľmi a zamestnancami a práva a povinnosti zmluvných strán.

4.Táto KZVS je základom pre uzatváranie Podnikových kolektívnych zmlúv (ďalej len „PKZ“), ktoré zamestnancom zaručujú rovnaké alebo výhodnejšie nároky ako stanovuje táto KZVS.

Článok 2

Záväznosť zmluvy

1.Podmienky, nároky a povinnosti tejto KZVS sú záväzné pre všetky PKZ, pričom vymedzujú len ich minimálny rozsah a okruh zamestnancov a zamestnávateľov, na ktorých sa vzťahujú.

2.V prípadoch, keď u zamestnávateľa, ktorý je uvedený v Prílohe č. 1 k tejto KZVS alebo na ktorého bude táto KZVS rozšírená, nie je uzatvorená PKZ, platia ustanovenia tejto KZVS na zamestnávateľa, na príslušný odborový orgán pôsobiaci u tohto zamestnávateľa a na jeho zamestnancov priamo. Ak táto KZVS predpokladá úpravu niektorých jej ustanovení v PKZ a PKZ nie je uzavretá, môžu byť tieto podmienky dohodnuté v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa alebo v pracovnej zmluve so zamestnancom.

3.U zamestnávateľov, kde pôsobí odborová organizácia má PKZ prednosť pred príslušným vnútropodnikovým predpisom zamestnávateľa.

Článok 3

Rozsah platnosti a účinnosti

Táto KZVS nadobúda platnosť dňom podpísania zmluvnými stranami a účinnosť dňom

1.3. 2012. Platnosť a účinnosť tejto KZVS končí 31. 12. 2015

Článok 4

Uloženie a archivovanie

KZVS je uložená na IOZ, ZSPS a Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Originál KZVS sú zmluvné strany povinné archivovať po dobu päť rokov od skončenia jej účinnosti.

DRUHÁ ČASŤ

VZŤAHY MEDZI ZMLUVNÝMI STRANAMI

Článok 5

Záväzky zmluvných strán

1.Zmluvné strany sa zaväzujú rešpektovať svoje postavenie a právomoci vyplývajúce z platných právnych predpisov a z tejto KZVS a nevytvárať si navzájom prekážky pri realizácii dohodnutých záväzkov.

2.V súvislosti so záväzkami tejto KZVS:

-zamestnávateľom pre účely tejto KZVS je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva v pracovnoprávnom vzťahu aspoň jednu fyzickú osobu - zamestnanca, je členom ZSPS, resp. je na neho táto KZVS rozšírená podľa príslušného právneho predpisu,

-zamestnancom sa na účely tejto KZVS rozumie fyzická osoba, ktorá je v pracovnom pomere so zamestnávateľom.

3.Príslušným odborovým orgánom pôsobiacim u zamestnávateľa podľa Stanov IOZ je Základná organizácia Integrovaného odborového zväzu (ďalej len „ZO IOZ“) a jej

výkonným orgánom je Výbor ZO IOZ (ďalej len „V ZO IOZ“),ktorý je oprávnený

vystupovať v právnych vzťahoch v mene ZO IOZ. Štatutárnym zástupcom ZO IOZ je predseda ZO IOZ.

4.Príslušným vyšším odborovým orgánom je orgán, ktorý je oprávnený vystupovať v právnych vzťahoch v mene IOZ.

Článok 6

Podmienky činnosti príslušného odborového orgánu

1.Volení členovia V ZO IOZ pôsobiaci u zamestnávateľa požívajú zvýšenú ochranu. Nesmú byť za plnenie ich úloh vyplývajúcich z výkonu svojej funkcie zamestnávateľom znevýhodňovaní, ani inak postihovaní. S členmi V ZO IOZ počas výkonu ich funkcie a šiestich mesiacov po skončení funkcie nesmie zamestnávateľ bez predchádzajúceho súhlasu V ZO IOZ skončiť pracovný pomer výpoveďou, alebo okamžitým skončením pracovného pomeru. Za predchádzajúci súhlas sa považuje tiež, keď V ZO IOZ písomne neodmietne udeliť súhlas do 15 dní odo dňa, keď zamestnávateľ o to požiadal.

2.Zamestnávateľ podľa svojich prevádzkových možností poskytne odborovej organizácii na nevyhnutnú prevádzkovú činnosť bezplatne a v primeranom rozsahu miestnosť s nevyhnutným vybavením a uhradí náklady spojené s ich údržbou a technickou prevádzkou.

3.Zamestnávateľ bude bezplatne zrážať zo mzdy každého zamestnanca, ktorý v tomto zmysle podpísal dohodu o zrážkach zo mzdy odborové príspevky a zasielať príslušné sumy na dohodnuté účty bez zbytočného odkladu.

4.Zamestnávateľ poskytne krátkodobo uvoľneným odborovým funkcionárom pracovné voľno na výkon funkcie v odborovom orgáne podľa § 137 ods. 5, písm. c) Zákonníka práce (ďalej len „ZP“) - prekážka z dôvodu všeobecného záujmu v týchto prípadoch:

a)účasť predsedov ZO IOZ alebo ich zástupcov na rokovaniach orgánov IOZ alebo na ich vzdelávaní,

b)na výkon funkcie v príslušnom odborovom orgáne na čas dohodnutý medzi zamestnávateľom a príslušným odborovým orgánom v PKZ tak, aby boli vytvorené primerané podmienky na výkon ich činnosti.

5.Krátkodobo uvoľneným odborovým funkcionárom pri účasti na vzdelávaní patrí náhrada mzdy v sume ich priemerného zárobku.

6.Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon funkcie v odborovom orgáne pôsobiacom u zamestnávateľa v súlade s ustanoveniami ZP. Bližšie podmienky môžu byť dohodnuté v PKZ.

7.Zamestnávateľ zabezpečí funkcionárom a zamestnancom IOZ vstup na pracoviská všetkých členských organizácií za účelom plnenia ich odborárskych úloh a to na základe vopred dohodnutého termínu a zoznamu osôb.

8.Členovia príslušných odborových orgánov sú povinní zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedia pri výkone svojej funkcie, pokiaľ by porušením mlčanlivosti mohlo dôjsť k porušeniu obchodného tajomstva zamestnávateľa, alebo jeho oprávnených záujmov. Táto povinnosť trvá aj po dobu jedného roka po skončení výkonu funkcie.

9.V ZO IOZ je povinný predložiť zamestnávateľovi zoznam členov odborového orgánu, oboznámi ho so svojim organizačným členením a rozdelením kompetencií členov V ZO IOZ. O prípadných zmenách bude informovať zamestnávateľa najneskôr do jedného mesiaca po ich uskutočnení.

Článok 7

Informovanie

1.Informovaním sa rozumie ústna informácia alebo písomné odovzdanie podkladov druhej zmluvnej strane s dátumom, menom a funkciou predkladateľa, ako i dôvodom predloženia s cieľom oboznámenia sa s obsahom informácie. Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom a vo vhodnom čase o svojej hospodárskej a finančnej situácii a o predpokladanom vývoji jeho činnosti.

Zamestnávateľ informuje V ZO:

a)ročne o vybraných ekonomických ukazovateľoch, tj. o hospodárskej a finančnej situácii zamestnávateľa a o predpokladanom vývoji jeho činnosti,

b)polročne o mzdových nákladoch a dosiahnutej priemernej mzde,

c)polročne o počte zamestnancov a o priemernom evidenčnom počte zamestnancov,

d)štvrťročne o dojednaných nových pracovných pomeroch ,

e)štvrťročne o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili a o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený pracovný čas,

f)raz ročne písomne o skutočnostiach, ktoré sú nevyhnutné pre kolektívne vyjednávanie a kontrolu plnenia kolektívnych zmlúv na základe požiadania V ZO IOZ.

2.Zamestnávateľ môže odmietnuť poskytnúť informácie, ktoré by mohli poškodiť zamestnávateľa, alebo môže vyžadovať, aby sa tieto informácie považovali za dôverné.

Článok 8

Prerokovanie

Prerokovaním sa rozumie spoločné rokovanie, výmena názorov a dialóg zástupcov zamestnávateľa a V ZO IOZ, pričom sa ich stanoviská zaznamenajú v zápise o prerokovaní. Prerokovanie sa musí uskutočniť pred rozhodnutím zamestnávateľa v primeranom časovom predstihu v predmetnej veci a to tak, aby sa mohlo zohľadniť stanovisko V ZO IOZ.

Za tým účelom zamestnávateľ poskytne V ZO IOZ potrebné informácie, konzultácie a doklady a v rámci svojich možností prihliada na jeho stanoviská.

1.Zamestnávateľ vopred prerokuje s V ZO IOZ skutočnosti v súlade s ustanoveniami

ZP:

a)stav, štruktúru a predpokladaný vývoj zamestnanosti a plánované opatrenia , najmä ak je ohrozená zamestnanosť,

b)zásadné otázky sociálnej politiky zamestnávateľa, opatrenia na zlepšenie hygieny pri práci a pracovného prostredia,

c)rozhodnutia, ktoré môžu viesť k zásadným zmenám v organizácii práce, alebo v zmluvných podmienkach,

d)organizačné zmeny, za ktoré sa považuje obmedzenie alebo zastavenie činnosti zamestnávateľa alebo jeho časti, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zmena právnej formy zamestnávateľa, najmenej jeden mesiac vopred,

e)opatrenia na predchádzanie vzniku úrazov a chorôb z povolania a na ochranu zdravia zamestnancov podľa potreby, najmenej však jedenkrát za rok.

f)opatrenia prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov najneskôr jeden mesiac pred tým, než ich uskutoční,

g)s cieľom dosiahnutia dohody opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu najmenej jeden mesiac vopred,

h)rovnomerné rozvrhnutie pracovného času,

i)zavedenie pružného pracovného času,

j)výnimočné nariadenie práce v dňoch pracovného pokoja,

k)organizáciu práce v noci najmenej jeden krát za rok,

l)zavádzanie noriem spotreby práce a ich zmeny,

m)neospravedlnené zameškanie práce,

n)úpravu podmienok poskytovania stravy počas prekážok v práci a rozšírenie okruhu osôb, ktorým zamestnávateľ zabezpečí stravovanie,

o)opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie najmenej jedenkrát za rok,

p)požadovanú náhradu škody spôsobenú zamestnancom s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 33,19 Eur,

q)prerušenie výkonu práce zamestnanca najdlhšie na jeden mesiac, ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa.

Článok 9

Spolurozhodovanie

Spolurozhodovaním sa rozumie taký vzájomný vzťah medzi zmluvnými stranami, keď sa na realizáciu určitého právneho úkonu či opatrenia zamestnávateľa vyžaduje predchádzajúci súhlas V ZO IOZ alebo vzájomná dohoda v súlade s ustanoveniami ZP.

Zamestnávateľ spolurozhoduje s V ZO o:

a)pracovnom poriadku,

b)nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času a pružnom pracovnom čase,

c)zavedení konta pracovného času,

d)začiatku a konci pracovného času a rozvrhu pracovných zmien, rozdelení pracovného času tej istej zmeny, určení času potrebného na osobnú očistu,

e)podmienkach poskytnutia prestávok na odpočinok a jedenie,

f)rozsahu a podmienkach práce nadčas,

g)pláne dovoleniek, hromadnom čerpaní dovolenky,

h)vymedzení vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu,

i)vydávaní predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,

j)skončení pracovného pomeru s členom V ZO IOZ

k)použití sociálneho fondu.

Článok 10

Právo na kontrolu

1.V ZO IOZ kontroluje dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov vrátane mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z KZVS a PKZ a predpisov týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v zmysle príslušného ustanovenia ZP. Za tým účelom zamestnávateľ umožní vstup povereným členom V ZO IOZ na kontrolované pracoviská. Zamestnávateľ zabezpečí účasť svojho zástupcu pri kontrole.

2.Výsledky kontroly prerokuje zamestnávateľ s V ZO IOZ. V prípade zistenia porušenia príslušných právnych predpisov je zamestnávateľ povinný bezodkladne zabezpečiť nápravu.

TRETIA ČASŤ

PRACOVNOPRÁVNA OBLASŤ

Článok 11

Politika zamestnanosti

Zmluvné strany vyhlasujú, že cieľom ich snaženia je realizácia politiky efektívnej zamestnanosti a dosiahnutie hospodársky priaznivej situácie zamestnávateľa. Zamestnávateľ sa bude snažiť vytvárať podľa svojich možností podmienky na udržanie zamestnanosti a predchádzať prepúšťaniu zamestnancov z organizačných dôvodov napr.:

-rekvalifikáciou zamestnancov, ktorí prechádzajú na nové pracovisko alebo na nový druh práce, alebo spôsob práce, ak je to nevyhnutné najmä pri zmenách v organizácii práce alebo pri iných racionalizačných opatreniach,

-znižovaním stavu zamestnancov cestou prirodzeného úbytku.

Článok 12

Predzmluvné vzťahy

Zamestnávateľ je povinný pred uzatvorením pracovnej zmluvy oboznámiť fyzickú osobu s právami a povinnosťami, ktoré pre ňu vyplynú z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými podmienkami za ktorých má prácu vykonávať.

Článok 13

Vznik a skončenie pracovného pomeru

1.Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

2.V pracovnej zmluve zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú:

-druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručnú charakteristiku (spravidla popis pracovných činností),

-miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),

-deň nástupu do práce,

-skúšobnú dobu,

-mzdové podmienky zamestnanca ( ak nie sú dohodnuté v PKZ alebo v príslušnom

-vnútornom predpise zamestnávateľa), výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky,

- ďalšie podmienky o ktoré majú účastníci záujem.

3.Dĺžka skúšobnej doby je najviac tri mesiace; u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať. V PKZ možno odchylne dohodnúť maximálnu dĺžku skúšobnej doby, ktorú je možné dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve, najviac šesť mesiacov a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, najviac deväť mesiacov.

4.Pracovný pomer možno skončiť:

a)dohodou,

b)výpoveďou,

c)okamžitým skončením,

d)skončením v skúšobnej dobe.

5.Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

6.Výpovedná doba je jeden mesiac, ak nie je ďalej ustanovené inak.

7.Výpovedná doba zamestnanca, ktorému dal zamestnávateľ výpoveď z dôvodov uvedených v ZP § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu je:

-dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

-tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

8.Ak výpoveď dáva zamestnanec výpovedná doba je:

-jeden mesiac, ak pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval menej ako jeden rok,

-dva mesiace, ak pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

Článok 14

Odstupné a odchodné

1.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v ZP § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktoré je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62 ZP. Zamestnávateľ môže v PKZ dohodnúť podmienky poskytnutia odstupného nad rámec tejto KZVS.

2.Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok , starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Zamestnancovi podľa prvej vety, ktorého pracovný pomer trval u zamestnávateľa a jeho právnych predchodcov nepretržite 20 a viac rokov, patrí odchodné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

ŠTVRTÁ ČASŤ

PRACOVNÝ ČAS A DOBA ODPOČINKU

Článok 15

Pracovný čas

1.Zamestnávatelia v PKZ dohodnú maximálnu dĺžku týždenného pracovného času, začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien a oznámia to písomne na mieste u zamestnávateľa, ktoré je zamestnancovi prístupné.

2.Zamestnávatelia, ktorí neuzatvárajú PKZ stanovia dĺžku týždenného pracovného času a jeho rozvrhnutie v súlade so ZP v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa.

3.Zamestnávateľ môže v PKZ dohodnúť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce (najmenej 15 minút), ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času, ak sú vytvorené vhodné podmienky zamestnávateľom.

Článok 16

Práca nadčas

1.Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

2.Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 ZP aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

3.Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

4.V PKZ možno odchylne dohodnúť rozsah práce nadčas, ktorú možno zamestnancovi nariadiť v kalendárnom roku a to najviac v rozsahu 200 hodín.

Článok 17

Nočná práca

1.Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou.

2.Zamestnávateľ je povinný pri nočnej práci:

a) zabezpečiť podľa § 98 ZP, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci pred zaradením na nočnú prácu , pravidelne podľa potreby, najmenej jeden raz za rok , kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce a ak o to požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena,

b)vybaviť pracovisko, na ktorom sa pracuje v noci prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci vrátane zabezpečenia prostriedkov umožňujúcich privolať rýchlu lekársku pomoc,

c)zaistiť zamestnancom pracujúcim v noci bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zodpovedajúcou charakteru ich práce.

Článok 18

Dovolenka

1.Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

2.Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.

3.Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom V ZO IOZ tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

4.Po dohode s V ZO IOZ môže zamestnávateľ určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmami zamestnancov.

PIATA ČASŤ

PODMIENKY ODMEŇOVANIA ZAMESTNANCOV

Článok 19

Základné zásady

1.Táto KZVS upravuje minimálne mzdové nároky, podmienky na poskytovanie mzdy a ostaných mzdových náležitostí.

2.Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. Mzdové podmienky dohodne zamestnávateľ s V ZO IOZ v PKZ. V prípade, že u zamestnávateľa nepôsobí ZO IOZ, zamestnávateľ dohodne mzdové podmienky so zamestnancom v pracovnej zmluve.

3.Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v PKZ, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku podľa tejto KZVS.

Článok 20

Stupnica minimálnych mzdových taríf

1.Výška mzdového tarifu v jednotlivých stupňoch stanovuje minimálnu úroveň sadzieb mzdových taríf a v PKZ môže byť dohodnutá výhodnejšie.

2.Minimálne mzdové tarify

Tarifný

 

Mzdová tarifa

stupeň

Eur/ hodina

Eur/mesiac

1

1,88

327,20

2

1,89

329,01

3

1,91

332,00

4

2,08

352,50

5

2,24

383,56

6

2,42

418,21

7

2,60

451,16

8

 

489,69

9

 

534,00

10

 

583,10

11

 

634,50

12

 

690,40

3.V KZVS je dohodnutý 12-triedny tarifný systém. V prípade, že zamestnávateľ uplatní odlišný tarifný systém, upraví sa výška taríf v jednotlivých tarifných stupňoch tak, aby mzdová tarifa najnižšieho a najvyššieho tarifného stupňa bola najmenej na úrovni mzdovej tarify stanovenej touto KZVS.

Článok 21

Mzda za prácu nadčas

1.Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume:

25 % v pondelok - piatok a v sobotu,

50 % v nedeľu, v noci a počas sviatku jeho priemerného zárobku.

Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

2.Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tomto prípade mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas zamestnancovi nepatrí.

3.Ak sa mzda zamestnanca dohodla tak, že v nej bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku, v tom prípade zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Článok 22

Mzda a náhrada mzdy za sviatok

Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 100 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tomto prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Článok 23

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 25 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

Článok 24

Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce

1.Zamestnancovi patrí popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce za sťažený výkon práce mzdová kompenzácia najmenej vo výške 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

2.V PKZ alebo v inom vnútropodnikovom predpise možno rozšíriť zoznam prác a pracovísk so sťaženým a zdraviu škodlivým pracovným prostredím. Pôjde najmä o práce vykonávané pri nižšej intenzite škodlivých faktorov práce alebo pracovného prostredia, alebo pôsobení ďalších vplyvov pracovného prostredia, pri ktorých ešte nie je ohrozený život alebo zdravie, ale zamestnancovi prácu výrazne sťažujú. Za prácu na pracoviskách podľa tohto rozšíreného zoznamu patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v takomto prostredí mzdové zvýhodnenie, ktoré bude dohodnuté v PKZ.

Článok 25

Náhrada za pracovnú pohotovosť

1.Čas počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas.

2.Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku patrí zamestnancovi za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.

3.Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času. Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

Článok 26

Spoločné ustanovenia o odmeňovaní zamestnancov

1.Zamestnávateľ na základe splnenia podmienok dohodnutých v PKZ a spôsobu ich výpočtu môže vyplatiť zamestnancom trinástu mzdu.

2.Okruh mzdových zvýhodnení dohodnutých v tejto KZVS a ich výškaje minimálna.

Ďalšie mzdovézvýhodnenia na kompenzáciuosobitných pracovnýchpodmienok a

vplyvov a ich výšky sa môžu dohodnúť v PKZ.

3.Zamestnávateľs V ZO IOZ môže dohodnúťv PKZ podmienky avýšku odmien

poskytovanýchpri významných životných apracovných jubileáchzamestnancov,

prípadne aj pri iných príležitostiach.

ŠIESTA ČASŤ

PREKÁŽKY V PRÁCI

Článok 27

Prekážky v práci na strane zamestnanca a zamestnávateľa

1.Zamestnávateľ v PKZ dohodne s V ZO IOZ poskytnutie ďalšieho pracovného voľna s náhradou alebo bez náhrady mzdy pri dôležitých osobných prekážkach v práci z dôvodov uvedených v § 141 ods. 2 ZP a z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

2.V prípade uplatnenia § 142 ods. 2 ZP o prekážkach v práci na strane zamestnávateľa, keď zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy poskytne zamestnávateľ zamestnancovi náhradu mzdy vo výške najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Ďalšie zvýšenie je možné dohodnúť v PKZ.

SIEDMA ČASŤ

OCHRANA PRÁCE

Článok 28

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Ochrana práce ako systém opatrení zameraných na utváranie pracovných podmienok zaisťujúcich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ďalej len BOZP), zachovania zdravia a pracovnej schopnosti zamestnanca je neoddeliteľnou súčasťou pracovnoprávnych vzťahov a pracovných povinností a kvalifikácie vedúcich zamestnancov na všetkých stupňoch riadenia.

2.Náklady spojené so zaisťovaním BOZP je povinný znášať zamestnávateľ, tieto náklady nesmie zamestnávateľ presunúť na zamestnanca.

3.Zamestnávateľ je povinný vypracovať zoznam poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len OOPP) na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia. Zamestnávateľ je povinný bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, taký osobný ochranný pracovný prostriedok, ktorý spĺňa požiadavky na ich ochranu podľa osobitných predpisov (certifikáciu, účinnosť, vhodnosť, atď.).

4.Zamestnávateľ je povinný v súlade s právnymi predpismi realizovať opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení podmienených prácou, ako sú napr. obmedzovanie pôsobenia zdraviu škodlivých faktorov práce a pracovného prostredia na zamestnancov, a to technickými, organizačnými a inými ochrannými a preventívnymi opatreniami vrátane zabezpečenia pitného režimu pre zamestnancov podľa osobitných predpisov.

5.Zamestnávateľ je povinný v prípade, ak to určujú právne predpisy zabezpečiť vykonávanie spoločných previerok všetkých pracovísk bezpečnostnotechnickou službou a prípadne pracovnou zdravotnou službou v spolupráci s V ZO IOZ vrátane zástupcov zamestnancov pre BOZP. Zistené nedostatky je povinný zamestnávateľ v krátkom čase odstrániť.

6.Zamestnávateľ je povinný vymenovať jedného zamestnanca alebo viacerých zamestnancov za zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť. Zamestnancov možno navrhnúť alebo zvoliť za zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť len s ich písomným súhlasom. Zamestnávateľ im môže na základe ich aktívnej činnosti vyplácať odmenu vo výške dohodnutej v PKZ.

7.Zamestnávateľ je povinný zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť zabezpečiť na plnenie ich úloh vzdelávanie, poskytnúť v primeranom rozsahu pracovné voľno s náhradou mzdy a vytvoriť nevyhnutné podmienky na výkon ich funkcie.

8.Zamestnávateľ umožní V ZO IOZ ako aj zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť zúčastňovať sa na riešení problematiky BOZP, vyšetrovania príčin vzniku pracovných úrazov, chorôb z povolania a ďalších udalostí podľa osobitného predpisu, merania a hodnotenia faktorov pracovného prostredia, zúčastňovať sa na kontrolách vykonávaných príslušným inšpektorátom práce resp. príslušným orgánom dozoru, poskytne informácie o výsledkoch a záveroch týchto kontrol a plnení uložených opatrení, meraní a hodnotení. Zamestnávateľ predloží V ZO IOZ a zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť súvisiace podklady a poskytne im primeraný čas na vyjadrenie sa k nim.

9.Zamestnávateľ nahlási každý závažný pracovný úraz a novovzniknutú chorobu z povolania zástupcovi zamestnancov pre BOZP a oboznámi s nimi V ZO IOZ.

10.Zamestnávateľ zabezpečí zamestnancom po skončení práceneschopnosti z titulu pracovného úrazu alebo choroby z povolania v prípade nemožnosti vykonávania práce v doterajšom pracovnom zaradení podľa možností iné vhodné pracovné zaradenie.

11.Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 100 zamestnancov, zriadi ako svoj poradný orgán komisiu BOZP, ktorú tvoria zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť a zástupcovia zamestnávateľa, najmä odborníci v danom odbore, pričom nadpolovičnú väčšinu tvoria zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť. Komisia BOZP zasadá najmenej raz za rok.

12.ZIBP Integrovaného odborového zväzu kontrolujú plnenie úloh zamestnávateľa v oblasti BOZP a na plnenie týchto úloh majú vytvorený vlastný systém kontroly. Zamestnávatelia im vytvoria také podmienky, aby mali s povereným zástupcom

zamestnávateľa umožnený bezpečný vstup na jednotlivé pracoviská zamestnávateľa a poskytnú im na požiadanie všetky potrebné informácie, týkajúce sa oblasti BOZP.

13.Výsledky kontrolnej činnosti zo strany ZIBP zamestnávateľ bezodkladne prerokuje vo vedení spoločnosti za účelom prijatia nevyhnutných opatrení na odstránenie prípadných zistených nedostatkov. Zamestnávateľ bezodkladne písomne informuje ZIBP o prijatých opatreniach a podľa závažnosti zistených nedostatkov mu umožní aj následnú kontrolu na tomto pracovisku, zameranú na zistenie skutkového stavu z predošlej kontroly.

14.Zamestnávateľ sa zaväzuje, že nebude posudzovať ako nesplnenie pracovnej povinnosti, ak zamestnanec nevykoná prácu, ktorá je v rozpore s predpismi BOZP a ktorá bezprostredne ohrozuje jeho zdravie alebo život, alebo zdravie a život iných osôb. Zamestnanec je o takomto stave povinný bezodkladne preukázateľne informovať svojho priameho nadriadeného.

ÓSMA ČASŤ

SOCIÁLNA POLITIKA ZAMESTNÁVATEĽA

Článok 29

Stravovanie zamestnancov

1.Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podávaním jedného teplého hlavného jedla, vrátane vhodného nápoja, vo všetkých pracovných zmenách. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, poskytnutie ďalšieho teplého jedla sa dohodne v PKZ.

2.Zamestnávateľ sa zaväzuje prispievať na stravovanie okrem príspevku vyplývajúceho zo ZP aj príspevkom zo sociálneho fondu, ktorého výška bude dohodnutá v PKZ. U zamestnávateľov, ktorí neuzatvárajú PKZ výška príspevku bude určená v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa po prerokovaní so zamestnancami.

3.Výška úhrady od zamestnanca za stravný lístok, resp. stravovaciu poukážku bude dohodnutá v PKZ, alebo v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa po prerokovaní so zamestnancami.

4.Zamestnávateľ môže po dohode s V ZO IOZ upraviť v PKZ podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytované stravovanie počas prekážok v práci a rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.

5. Pre zamestnancov, ktorí pracujú v noci, môžezamestnávateľ, ak to nevylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku vytvoriť podmienky na poskytnutie jedného hlavného jedla a bude zabezpečovať teplé nápoje počas pracovnej zmeny. Podmienky realizácie budú dohodnuté v PKZ alebo v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa.

Článok 30

Pomoc v nezamestnanosti

V prípade skončenia pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) ZP alebo dohodou z týchto dôvodov, po dobu evidovania bývalého zamestnanca na miestne príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, môže zamestnávateľ odložiť splácanie dlhov zamestnanca voči zamestnávateľovi, najdlhšie však počas 12 mesiacov, ak sa nedohodnú inak.

Článok 31

Výpomoc pri úmrtí zamestnanca

1.V prípade úmrtia zamestnanca následkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania prináleží pozostalým, okrem odškodnenia podľa príslušných predpisov, ďalšia výpomoc. Táto výpomoc prislúcha manželke (manželovi) a dieťaťu, ktoré má nárok na sirotský dôchodok.

2.Výšku výpomoci dohodnú zmluvné strany v PKZ osobitne pre jednotlivé skupiny osôb, pričom výška nesmie byť menšia ako trojnásobok priemernej mesačnej mzdy zomrelého zamestnanca. Toto ustanovenie sa neuplatní, ak sa zamestnávateľ zbavil úplne zodpovednosti za pracovný úraz alebo chorobu z povolania a v prípade, že predmetná udalosť je krytá osobitnou poistnou zmluvou vzťahujúcou sa na všetkých zamestnancov pre prípady úmrtia následkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Článok 32

Náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti zamestnanca

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti za 1.- 3. deň vo výške 25 %, za 4.- 10. deň 55 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca určeného v zmysle platného zákona o sociálnom poistení. Ďalšie úpravy je možné dohodnúť v PKZ, alebo v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa.

Článok 33

Doplnkové dôchodkové sporenie

1.Ak na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia budú u zamestnávateľa práce zaradené do kategórie 3 alebo 4, do ôsmich dní od začatia výkonu týchto prác zamestnávateľ uzatvorí s vybranou doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou zamestnávateľskú zmluvu.

2.Zamestnancovi, ktorý vykonáva práce zaradené u zamestnávateľa do kategórie 3 alebo 4 je tento povinný platiť mu príspevky najmenej 2 % z vymeriavacieho základu zamestnanca v zmysle príslušných právnych predpisov. Od dňa nasledujúceho po skončení vykonávania prác v zmysle ods. 1 sa doplnkové dôchodkové sporenie preruší.

3.V PKZ sa môžu dohodnúť podmienky, platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výška aj pre iné kategórie zamestnancov, ako je uvedené v ods. 1 tohto článku. Výška príspevku zamestnávateľa a podmienky môžu byť dohodnuté v PKZ, alebo v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa.

Článok 34

Sociálny fond

Zamestnávatelia tvoria sociálny fond:

a)povinným prídelom vo výške 0,6 % zo súhrnu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok,

b)ak zamestnávateľ dosiahne za predchádzajúci rok zisk a splní všetky daňové a odvodové povinnosti v zmysle príslušných právnych predpisov, bude povinný prídel zvýšený o 0,4 %; t.j. na 1,0 %.

c)ďalším prídelom dohodnutým v PKZ, najviac vo výške 0,5 % zo základu ustanoveného príslušným právnym predpisom.

2. Tvorba sociálneho fondu, jeho použitie a podmienky poskytovania príspevkov z neho budú dohodnuté v PKZ, alebo v príslušnom vnútornom predpise zamestnávateľa.

DEVIATA ČASŤ

SŤAŽNOSTI A SPORY

1.Všetky spory zmluvných strán týkajúce sa tejto KZVS sa budú riešiť prednostne dohodou, a to kolektívnym vyjednávaním poverených zástupcov jej signatárov. V prípade neúspešnosti sa riešenie sporu riadi ustanoveniami zákona o kolektívnom vyjednávaní, resp. platnými právnymi predpismi.

2.Individuálne sťažnosti zamestnancov a spory, ktoré vzniknú z výkladu alebo vykonania PKZ ohľadne plnenia záväzkov, z ktorých vznikajú nároky jednotlivým zamestnancom rieši zamestnávateľ a V ZO IOZ prednostne dohodou.

3.Postupom uvedeným v ods. 2 tohto článku nie je dotknuté právo zamestnanca kedykoľvek vymáhať nároky súdnou cestou.

DESIATA ČASŤ

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

1.Plnením záväzkov tejto KZVS uznávajú zmluvné strany svoju spoluzodpovednosť a nevyhnutnosť sociálneho dialógu v záujme zachovania sociálneho zmieru.

2.Zmluvné strany sa zaväzujú v medziach svojej pôsobnosti a v rámci svojich možností zabezpečovať, aby túto KZVS dodržiavali zamestnávatelia, zamestnanci a príslušné odborové orgány.

3.Zmluvné strany minimálne raz ročne prerokujú plnenie tejto KZVS.

4.Ktorákoľvek zo zmluvných strán tejto KZVS môže navrhnúť rokovanie o zmene alebo doplnení tejto KZVS. Povinnosť druhej strany vyjednávať vzniká vtedy, keď došlo ku zmene právnych predpisov, platných v čase jej uzatvorenia alebo k podstatnej zmene ekonomických podmienok za ktorých bola uzatvorená.

5.KZVS je možné meniť len po dohode zmluvných strán písomnou formou. O návrhoch na zmenu KZVS sú obidve zmluvné strany povinné rokovať do 30 kalendárnych dní od ich doručenia, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak.

6.Dohodnuté zmeny budú prijaté dodatkom ku KZVS, ktorý má rovnakú právnu účinnosť ako KZVS. Do prijatia zmeny KZVS sú zmluvné strany viazané doterajším znením KZVS.

7.Pri príprave KZVS na ďalšie obdobie si zúčastnené strany navzájom poskytnú potrebné sociálnoekonomické informácie.

8.Táto zmluva je vyhotovená v troch exemplároch. Každá zo zmluvných strán dostane po jednom podpísanom exemplári a jeden bude odovzdaný k uloženiu na MPSV a R SR.

9.KZVS je záväzná pre zmluvné strany a zamestnávateľov uvedených v Prílohe č. 1 k tejto KZVS.

V Bratislave, dňa 29.2.2012.

Ing. Zsolt Lukáč prezident ZSPS

Ing. Dušan Barčík predseda IOZ

Ing. Pavol Kováčik, PhD., MBA viceprezident ZSPS a predseda Sociálnej komisie ZSPS

JUDr. Marta Brodzianska podpredsedníčka IOZ

Príloha č. 1 Zoznam členov ZSPS

Príloha ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na roky 2012 - 2015 uzatvorenej medzi

Integrovaným odborovým zväzom a Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska

P.č.

Firma

Mesto

Ulica

PSČ

IČO

Kód SK NACE

1

ADVANTAGE COMMERCE s.r.o.

Banská Bystrica

Viestova 405/6

974 01

36623814

47790

2

ARDOS AZ a.s.

Bratislava

Púchovská 2

831 06

31384081

71110

3

ASUAN a.s.

Košice

Magnezitárska 5

040 13

36594377

46900

4

BALA, a.s.

Holice

Veľká Budafa 66

930 34

36228427

41201

5

BASF Slovensko spol. s r.o.

Bratislava

Prievozská 2

821 09

31345603

46750

6

BAU CARGO, s.r.o.

Žilina

Veľká okružná 43

010 01

45892849

43110

7

Bau3Mex a.s.

Bratislava

Príjazdná 7/A

831 07

35761903

41202

8

BCI, a.s.

Žilina

M.R.Štefánika 32

012 39

31617794

41202

9

BETAMONT s. r.o.

Zvolen

J. Jesenského 1054/44

960 03

31564518

42220

10

BITTERA SERVIS, s.r.o.

Šamorín

Bratislavská 81/37

009 31

36246859

43220

11

BK group, a.s.

Piešťany

Dopravná 1

921 01

34119442

46140

12

BOGL a KRÝSL, k.s. - pobočka

Prešov

Budovateľská 48

080 01

42027101

42130

13

BOTH, s.r.o.

Povoda

Lidér Tejed 37

929 01

36242861

43320

14

CELOX spol. s r.o.

Viničné

Záhradná 583/52

900 23

30998239

46190

15

CESTY NITRA, a.s.

Nitra

Murgašova 6

949 78

34128344

42110

16

DANFOSS, spol. s r.o.

Zlaté Moravce

Továrenská 49

953 01

31362176

46740

17

DOPRASTAV EXPORT s r.o.

Bratislava

Staviteľská 5

831 04

35723696

42130

18

Doprastav, a.s.

Bratislava 29

Drieňová 27

826 56

31333320

42110

19

DOPRAVOPROJEKT, a.s.

Bratislava

Kominárska 2,4

823 03

31322000

71129

20

E - THERM s.r.o.

Bratislava

Majerníkova 58

841 05

36839957

70220

21

Eiffage Construction Slovenská republika, s.r.o.

Bratislava

Mlynské Nivy 58

821 05

35740655

41209

22

EKOSTAV a.s.

Michalovce

Špitálska 10

071 80

681245

41202

23

ELLIO, spol. s r.o.

Nitra

Novozámocká 242

949 05

36530328

41202

24

ergia, s.r.o.

Bratislava

Zálužická 9

821 01

31349315

71129

25

EUROVIA SK, a.s.

Košice - Barca

Osloboditeľov 66

040 17

31651518

42110

26

FINETIS, s.r.o.

Bratislava

Mošovského 16

811 03

35726431

68200

27

GasOil engineering, a.s.

Poprad

Karpatská 3256/15

058 01

36471224

74200

28

GEOCONSULT, spol. s r.o.

Bratislava 25

Miletičova 21, P.O.Box 34

820 05

31422969

71129

29

H B H , a.s.

Považská Bystrica

Robotnícka 286

017 01

31617913

41202

30

HASIL, s.r.o.

Bratislava

Tomašíkova 19

821 02

36030279

46990

31

Hauraton Verwaltung GmbH, o.z.z.o.

Bratislava

Blatnícká 3

831 02

35992999

73110

32

HORNEX, a.s.

Bratislava 42

Agátová 1

841 01

35802570

41202

33

HRONSTAV 01, spol. s r.o.

Brezno

Rázusova 51

977 01

30225655

23630

34

HYDROBETON s.r.o.

Bratislava

Staviteľská 3

831 04

44910452

41202

35

IC Consultancy - Ing. Igor Čajda

Bratislava

Rozvodná 7

831 01

37476468

70220

36

IDOPS, družstvo

Bratislava 1

Hýrošova ul. 3

811 04

684872

41202

37

Ing. Milan Štupák - IVS

Stará Ľubovňa

Garbiarska 11

064 01

10769676

41209

38

INICO TREBIŠOV spol. s r.o.

T rebišov

Ruskovská 6

075 01

36201537

71129

39

Inžinierske stavby, a. s.

Košice

Priemyselná 7

042 45

31651402

71110

40

IPEC Projekt, s.r.o.

Bratislava 3

Roľnícka 116

831 07

35683881

23320

41

IPEĽSKÉ TEHELNE a.s.

Lučenec

Ul. M. Rázusa 29

984 01

36008745

42130

42

ISAR, spol. s r.o.

Bratislava

Páričková 24

821 08

31334571

42990

43

J O L L Y J O K E R , a.s.

Bratislava

Pod Klepáčom 5

833 72

685810

58110

44

JAGA GROUP, s.r.o.

Bratislava 5

Imricha Karvaša 2, P.O.Box 61

811 07

35705779

41202

45

KaP Bau, s.r.o.

Žilina

Dolné Rudiny 3

010 01

36394491

43990

46

Keller špeciálne zakladanie, spol. s r.o.

Bratislava 2

Hraničná 18-AB6

821 05

30775442

71129

47

Keraming a.s.

Trenčín

Jesenského 3839

911 01

31431968

23990

48

KNAUF Bratislava s.r.o.

Bratislava

Prievozská 2/A

821 09

31348505

46730

49

Knauf Insulation, s.r.o.

Nová Baňa

Železničný rad 24

968 14

31628109

23990

50

KONSTRUKCE Media, s.r.o.

Ostrava-Vítkovice

Na obvodu 1098/41

703 00

25851276

41209

51

KP building, s.r.o.

Spišská Nová Ves

Letná 58

052 01

45966354

41100

52

KVANT spol. s r.o.

Bratislava

FMFI Mlynská dolina

842 48

31398294

46900

53

Leier Baustoffe SK s.r.o.

Bratislava

Pribylinská 3

831 04

35890509

23690

54

LIGHTECH, spoločnosť s ručením obmedzením

Bratislava

Beňadická 10

851 06

35 79 63 32

71129

55

Ľubomír Svetlík - MIRADOR

Banská Štiavnica

Ilija 51

969 01

34543783

43290

56

MOLDA stavebná spoločnosť, s.r.o.

Nové Zámky

Žerotinova bašta 1

940 01

36555801

41209

57

MONT ELEKTRO, a.s.

Banská Bystrica

Kremnička 47/A

974 05

36031178

23120

58

NH Hager Niederhuber Advokáti s.r.o.

Bratislava

Cintorínska 3/a

811 08

36659746

69100

59

NITRASKLO, akciová spoločnosť

Nitra

Levická 3, P.O.Box 33 D

950 15

17638640

23310

60

Novosedlík, spol. s r.o.

Nitra

Chotárna 41

949 01

34104402

23650

61

OHL Pozemné stavby, a.s.

Bratislava V

Einsteinova 23

851 01

43941664

4120

62

ORGA - TRADE a.s.

Bratislava

Račianska 188

830 04

31402038

62090

63

OSP, a.s., Obchod.Stavebníctvo.Podnikanie Prievidza

Prievidza

Košovská cesta 24

971 31

31560440

77320

64

OTYK invest, spol. s r.o.

Bratislava

Námestie sv. Františka 18B

841 04

18046428

41202

65

PIO KERAMOPROJEKT, a.s.

Trenčín

Dolný Šianec 1

911 48

36308862

22210

66

PL - PROFY, spol. s r.o.

Orlov 344

 

065 43

36482153

25110

67

POLYFORM, s.r.o.

Podolínec

Terézie Vansovej 10

065 03

31679137

41202

68

PREFA Sučany, a.s.

Sučany

Podhradská cesta 2

038 52

31561748

71129

69

PROMA, s.r.o.

Žilina

Bytčická 16, P.O.Box 4

010 01

31621252

43330

70

PROMT, s.r.o.

Martin

Robotnícka 1A

036 01

36401391

41202

71

PRVÁ POPRADSKÁ DEVELOPERSKÁ, s.r.o.

Poprad

Dostojevského 23

058 01

44646704

71129

72

PS - NOVO PS, a.s.

Lučenec

Novomeského 5

984 01

36031534

25120

73

PSJ Hydrotranzit, a.s.

Bratislava

Vlčie hrdlo 90

821 07

35833106

46900

74

PYROBATYS, a.s.

Batizovce

Osloboditeľov 283

059 35

31701035

41209

75

RANDA + R s.r.o.

Banská Bystrica

Senická cesta 5

974 01

36058262

41202

76

REDOM s.r.o.

Bratislava

Líščie Nivy 4

821 08

31387764

46690

77

REKMA - Trading, s.r.o.

Holíč

Kopčanská 64/60

908 51

36223760

43990

78

ROBERT BOSCH, spol. s r.o.

Bratislava 29

Dr. Vladimíra Clementisa 10

826 47

31355579

47789

79

Saint-Gobain Construktion Products, s r.o.

Bratislava 3

Stará Vajnorská 139

831 04

31389139

23610

80

SATES a.s.

Považská Bystrica

Slov. patrizánov 1423/1

017 01

31628541

41202

81

SAVT Slovenská asociácia výrobcov transportbetónu

Bratislava

Kolísková 1

841 05

31752560

94110

82

SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o.

Sereď

Trnavská 3728

926 01

35703601

41202

83

SEMOS, spol. s r.o. Prešov

Prešov

Budovateľská 48,P.O.Box 248

080 01

31686320

42110

84

SIBAMAC, a.s.

Bratislava 3

Stará Vajnorská 25

832 17

31321275

41202

85

SKANVOR s.r.o.

Sklabiňa

Sklabiňa 112

038 03

31564666

41202

86

SLOVEKO, a.s.

Banská Bystrica

Mladých budovateľov 2

974 11

36012238

43990

87

Slovpanel a.s.

Žilina

Kamenná cesta 3

010 88

31634770

71129

88

SLOVTEAM, s.r.o.

Trstená

Oravická 614

028 01

43874703

55200

89

SOFIZ s.r.o.

Viničné

Družstevná 33a

900 23

44649495

47990

90

SPOJSTAV spol. s r.o. Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves

Sadová 9

052 01

31720986

41202

91

SPROBUJ spol. s r.o.

Nitra

Farská 1

949 01

36288390

71129

92

SQS HYDRO s.r.o.

Bratislava

Kutlíkova 17

851 02

35944072

41100

93

SQS TEAM, s.r.o.

Bratislava

Laskomerského 2

831 03

36299642

46900

94

STAVBA A INŽINIERING, s.r.o.

Vráble

Štúrova 412

952 01

36557277

41209

95

STAVENA Michalovce, spol. s r.o.

Michalovce

Masarykova 57

071 01

31708277

43220

96

STAV-MONTÁŽE, s.r.o.

Poprad

Partizánska 1849

058 01

36486523

41201

97

STAVOINVESTA DS, spol. s r.o.

Dunajská Streda

Kukučínová 479/24

929 01

31418775

41202

98

STAVOMONT SP Snina, spol. s r.o.

Snina

Stakčínska 758/8

069 01

31722849

43990

99

STAVOTERM Michalovce, s.r.o.

Michalovce

Stavbárov 12

071 01

31663834

46750

100

STAVOÚNIA a.s.

Lučenec

Fiľakovská cesta

984 01

31561403

23630

101

STAVTEES, s.r.o.

Bratislava

Geologická 21

821 06

35791187

41209

102

Steelmont Construction, a.s.

Bratislava

Matúšova 56/A

811 04

43843115

41209

103

STOMIX Slovensko, s.r.o.

Banská Bystrica

29. augusta 35

974 01

36029351

23690

104

STRABAG s.r.o.

Bratislava

Mlynské Nivy 61/A

825 18

17317282

41209

105

STUPRA, s.r.o.

Bardejov

Pod papierňou 46

085 01

43999808

41209

106

Swietelsky - Slovakia, spol. s.r.o.

Bratislava

Mokráň záhon 4

821 04

896225

41201

107

ŠINKO - DREVOVÝROBA, s.r.o.

Bratislava - Jarovce

Palmová 119/25

851 10

35764406

43910

108

Špeciálne izolácie Bratislava a.s.

Bratislava 2

Bajkalská 30

827 38

31321861

95220

109

ŠTUDIO - 21 plus, s.r.o.

Bratislava

Záhradnícka 13

811 07

35765607

41209

110

TEBAU, spol. s r.o.

Bratislava

Bojnícka 18/C

831 04

31371337

43990

111

TECTUM NOVUM, a.s.

Zemné

Zemné 1195

941 22

34126473

41202

112

TEERAG-ASDAG Slovakia s.r.o.

Bratislava

Plynárenská 1

821 09

36667102

43290

113

Technický a skúšobný ústav stavebný, n.o.

Bratislava 2

Studená 3

821 04

31821987

58140

114

TERMOSTAV - MRÁZ, s.r.o., Košice

Košice

Priemyselná 3

042 99

31681255

41201

115

TERMSTAV a. s.

Bratislava 4

Pribišova 47, P.O.Box 62

840 04

31321607

46900

116

TIMEX - Martin Krištiak, s.r.o.

Turzovka

Predmier 50

023 54

44258011

25120

117

TM-STAV, s.r.o.

Dunajská Streda

Trhovisko 235/7

929 01

31408320

42990

118

TÚV SÚD Slovakia s.r.o.

Bratislava

Jašťkova 6

821 03

35 85 22 16

71200

119

ÚEOS - Komercia, a.s.

Bratislava 26

Ružová dolina 27

824 69

31331220

43130

120

URANPRES, spol. s r.o.

Spišská Nová Ves

Fraňa Kráľa 2

052 80

31676855

42110

121

Ústav vzdelávania a služieb, s.r.o.

Bratislava 37

Bárdošova 33

833 12

35810700

43320

122

VÁHOSTAV - SK, a.s.

Žilina

Hlinská 40

011 18

31356648

43120

123

VEKTOR - družstvo

Senica

Kolónia - areál, P.O.Box 160

905 01

31419127

43290

124

Ventana, s.r.o.

Myjava

Pakanská 12

907 01

36338842

42110

125

Viliam Ondrejka ViOn

Machulince

Obycká 20

951 93

14043971

41202

126

Vladimír Grznár - GRZNÁR COMPANY

Topoľčany

Odbojárov 20

955 01

11740124

62020

127

VOD - EKO a.s Trenčín

Trenčín

Zlatovská 2193/33

911 38

314111908

68320

128

VODOHOSPODÁRSKE STAVBY-ekologický podnik, a.s.

Bratislava

Pestovateľská 8

841 01

31320082

42990

129

VÚSI, spol. s r.o.

Košice

Garbiarska 5

040 01

31687474

73110

130

VYDAVATEĽSTVO EUROSTAV, spol. s r.o.

Bratislava 3

Nová 3

831 03

31394515

58140

131

ZEPRIS s.r.o.

Rovinka

Hlavná 324

900 41

35761024

42990

132

ZIPP BRATISLAVA spol. s r.o.

Bratislava 3

Mlynské Nivy 61/A

820 15

31355161

41202

ioz-zsps-2012-2015 - 2012

Dátum začiatku: → 2012-03-01
Dátum ukončenia: → 2015-12-31
Pomenuj odvetvie: → Stavebníctvo
Verejný/súkromný sektor: → V súkromnom sektore
Uzavretý (kým)
Pomenuj asociácie: → 
Pomenuj odborové zväzy → 

TRÉNING

Tréningové programy: → Áno
Učňovské programy: → Nie
Zamestnávateľ prispieva do tréningového fondu zamestnancov: → Nie

CHOROBA A INVALIDITA

Ustanovenia týkajúce sa návratu do práce po dlhodobej chorobe, napr. liečba rakoviny: → Nie
Platené menštruačné voľno: → Nie
Plat v prípade trvalých následkov v prípade pracovného úrazu: → Áno

ZDRAVIE, BEZPEČNOSŤ A LEKÁRSKA STAROSTLIVOSŤ

Dohodnutá zdravotná starostlivosť: → Nie
Dohodnutá zdravotná starostlivosť pre príbuzných: → Nie
Dohodnutý príspevok na zdravotné poistenie: → Nie
Dohodnutý príspevok na zdravotné poistenie pre príbuzných: → Nie
Zdravotné a bezpečnostné opatrenia: → Áno
Zdravotný a bezpečnostný tréning: → Nie
Poskytnuté ochranné oblečenie: → Áno
Pravidelné alebo ročné zdravotné prehliadky alebo návštevy poskytnuté zamestnávateľom: → Nie
Monitorovanie pohybového zaťažovania na pracoviskách, profesných rizík a/alebo vzťahu medzi prácou a zdravím: → Professional risks
Finančná podpora na pohreb: → Nie

PRACOVNÉ ZMLUVY

Odstupné po 5 rokoch v zamestnaní (percento mesačného platu): → The CBA explicitly refers to the law %
Odstupné po 1 roku v zamestnaní (percento mesačného platu): → The CBA explicitly refers to the law %
Zamestnanci na čiastočný uväzok vylúčení z ustanovení: → Nie
Ustanovenia o zamestnancoch na čiastočný uväzok → Nie
Učni vyĺučení z ustanovení: → Nie
Brigádnici/študenti vylúčení z ustanovení: → Nie

PRACOVNÉ HODINY, PLÁNY A DOVOLENKY

Maximum nadčasov: → -8.0
Platené voľno pre aktivity odborov: → -10.0 dni
Ustanovenie o flexibilnej pracovnej dohode: → Nie

MZDY

Mzdy definované na základe mzdových tabuliek: → Yes, in one table
Ustanovenie, že minimálne mzdy určene zákonom musia byť rešpektované: → Nie
Dohodnutá najnižšia mzda za: → Months
Najnižšia mzda: → EUR 327.2
Prispôsobenie pre rastúce životné náklady: → 

Prémie za večernú či nočnú prácu:

Prémie za večernú či nočnú prácu: → 250 % základnej mzdy
Prémia iba za nočnú prácu: → Áno

Platba za prácu na zavolanie

Platba za prácu na zavolanie iba v nedeľu: → Nie
Platba za prácu na zavolanie všetky dni v týždni: → Áno

Prémie za prácu v nadčase:

Stravné lístky:

Stravné lístky poskytnuté: → Áno
Príplatok poskytnutý na jedlo: → Áno
→  za jedlo
Právna pomoc zdarma: → Nie
Loading...