MINISTERSTVO DOPRAVY A VÝSTAVBY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

KOLEKTÍVNA ZMLUVA

doprava_vystavba 2023

V súlade s ustanovením § 2 ods. 3 písm. a) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov a v súlade s Kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa v štátnej službe na rok 2021 a Kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na rok 2021

zmluvné strany

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

zastúpené ministrom dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Andrejom Doležalom

(ďalej len „zamestnávateľ“)

a

Základná organizácia Slovenského odborového zväzu verejnej správy pri Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky

zastúpená predsedníčkou základnej organizácie

Jarmilou Kukumberg

(ďalej len „základná organizácia“)

uzatvárajú túto

kolektívnu zmluvu

Článok 1

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

1.Cieľom tejto kolektívnej zmluvy je dosiahnuť a udržať sociálny zmier, a preto zmluvné strany budú pri riešení vzájomných vzťahov prednostne využívať prostriedky kolektívneho vyjednávania upraveného osobitným predpisom. Obsahom kolektívnej zmluvy je priaznivejšia úprava pracovných podmienok a podmienok zamestnávania zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a podmienok vykonávania štátnej služby štátnymi zamestnancami.

2.Táto kolektívna zmluva sa vzťahuje na zamestnancov v štátnej službe a na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme (ďalej len „zamestnanec“) a je záväzná pre zamestnávateľa a jeho všetkých zamestnancov.

3.Touto kolektívnou zmluvou sa upravujú:

a)vzájomné vzťahy zmluvných strán,

b)pracovné podmienky a podmienky zamestnávania v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme,

c)odmeňovanie zamestnancov,

d)sociálna oblasť a sociálny fond.

4.Neoddeliteľnou súčasťou kolektívnej zmluvy sú Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu, ktoré sú prílohou č. 1 kolektívnej zmluvy.

Článok 2

VZÁJOMNÉ VZŤAHY ZMLUVNÝCH STRÁN

1.Zamestnávateľ uznáva základnú organizáciu a jej závodný výbor za jediného predstaviteľa všetkých zamestnancov v kolektívnom vyjednávaní, uznáva práva odborov vyplývajúce z platných pracovnoprávnych predpisov a tejto kolektívnej zmluvy.

2.Zamestnávateľ poskytne na prevádzkovú činnosť základnej organizácii bezplatne miestnosť s nevyhnutným vybavením a uhrádza náklady spojené s ich údržbou a technickou prevádzkou.

3.Zamestnávateľ umožní v nevyhnutnom rozsahu uvoľnenie zamestnancov na výkon funkcie v základnej organizácii.

4.Zmluvné strany sa dohodli, že zamestnávateľ zabezpečí úhradu členských príspevkov formou zrážky zo mzdy členom základnej organizácie na základe ich predchádzajúceho písomného súhlasu. Takto získané členské príspevky zamestnávateľ poukáže na účet závodného výboru základnej organizácie najneskôr do 10 pracovných dní po termíne vyúčtovania mzdy.

5.Zamestnávateľ bude predkladať hospodárovi závodného výboru základnej organizácie mesačne (do 15. dňa kalendárneho mesiaca za predchádzajúci mesiac) menný zoznam prispievateľov s výškou príspevkov.

6.Zamestnávateľ sa zaväzuje, že všetky vnútorné organizačné a riadiace normy, týkajúce sa pracovných, ekonomických a sociálnych podmienok zamestnancov predloží na pripomienkovanie základnej organizácii.

ŠTÁTNOZAMESTNANECKÉ VZŤAHY A PRACOVNOPRÁVNE VZŤAHY

Článok 3

SLUŽOBNÝ ČAS A PRACOVNÝ ČAS

1.Na pracoviskách zamestnávateľa je zavedený pružný služobný čas a pružný pracovný čas (ďalej len „pracovný čas“) podľa § 88 Zákonníka práce (určený začiatkom a koncom kalendárneho mesiaca). Pracovný čas zamestnanca je 37 a V hodiny týždenne. Pracovný čas zamestnanca, ktorý spĺňa podmienky podľa § 85 ods. 6 Zákonníka práce je 33 a V hodiny týždenne a zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke je 36 a H hodiny týždenne. Prestávky na jedenie a odpočinok v trvaní 30 minút denne sa do pracovného času nezapočítavajú.

2.V období od 15. júna do 15. septembra príslušného kalendárneho mesiaca môže zamestnanec, ak to plnenie služobných a pracovných úloh zamestnanca umožňuje, začať pracovnú zmenu o 6.00 h a skončiť o 14.00 h, pričom je povinný do konca mesiaca odpracovať celý mesačný pracovný čas.

3.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi starajúcemu sa o dieťa do veku 15 rokov na jeho písomné požiadanie, doložené potvrdením o návšteve materskej alebo základnej školy, možnosť prenosu odpracovaných/neodpracovaných hodín do nasledujúceho kalendárneho mesiaca s tým, že rozsah prenosu môže byť najviac 5 hodín.

4.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi prestávku na jedenie a odpočinok v trvaní 30 minút v čase od 11.30 h do 13.30 h. Poskytnutie prestávky na jedenie a odpočinok v dvojzmennej prevádzke je upravené vo vnútornom predpise zamestnávateľa.

5.V týždni, ktorý je rozdelený do dvoch zúčtovacích období (kalendárnych mesiacov), je zamestnanec povinný odpracovať v každom z nich taký počet hodín, aby mal odpracovaný celý fond pracovného času zodpovedajúci počtu dní príslušného zúčtovacieho obdobia.

6.Zamestnávateľ môže v kalendárnom roku nariadiť vodičovi motorového vozidla prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín a nad túto hranicu môže zamestnávateľ dohodnúť s vodičom prácu nadčas v rozsahu najviac 250 hodín ročne. Priemerný týždenný pracovný čas vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín týždenne. Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

7.Ostatné podmienky uplatňovania pracovného času sú upravené príslušným vnútorným predpisom zamestnávateľa o úprave služobného času a pracovného času.

Článok 4

DOVOLENKA

1.Základná výmera dovolenky zamestnanca je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dosiahne najmenej 33 rokov veku a zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa.

2.Zamestnávateľ a základná organizácia sa dohodli, že zamestnávateľ bude krátiť zamestnancovi dovolenku spôsobom a z dôvodov uvedených v § 109 ods. 1 Zákonníka práce.

Článok 5

ODMEŇOVANIE

1.Zamestnanci pri výkone práce vo verejnom záujme sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o odmeňovaní“).

2.Štátni zamestnanci sú odmeňovaní podľa zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o štátnej službe“).

3.Zaraďovanie zamestnancov do funkcie a platovej triedy, do platovej triedy a platového stupňa, započítanie praxe, poskytovanie príplatkov a odmeny zamestnávateľ upravuje vo vnútornom predpise o odmeňovaní zamestnancov služobného úradu.

4.Zamestnávateľ v súlade s § 7 ods. 4 a 5 zákona o odmeňovaní u zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorí vykonávajú pracovné činnosti remeselné a manuálne najmä vo funkcii vodič, údržbár - manipulant, obsluha kopírovacích strojov a zariadení a pracovné činnosti v podateľni určí tarifný plat v rámci rozpätia najnižšej a najvyššej platovej tarify platovej triedy, do ktorej ich zaradil, nezávisle od dĺžky započítanej praxe. Takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia do platového stupňa.

5.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odmenu pri dosiahnutí 50 rokov veku v sume jeho naposledypriznanéhofunkčnéhoplatu,akjehoštátnozamestnaneckýpomer alebo pracovný pomer trval najmenej jeden rok, ak nie je v skúšobnej dobe alebo výpovednej dobe.

6.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odmenu pri dosiahnutí 60 rokov veku v sume jeho naposledypriznanéhofunkčnéhoplatu,akjehoštátnozamestnaneckýpomer alebo pracovný pomer trval najmenej jeden rok, ak nie je v skúšobnej dobe alebo výpovednej dobe.

7.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorého štátnozamestnanecký pomer alebo pracovný pomer trvá ku dňu 30. novembra 2021 najmenej šesť mesiacov odmenu podľa § 142 ods. 1 písm. h) zákona o štátnej službe alebo podľa § 20 ods. 1 písm. g) zákona o odmeňovaní v sume 100 eur; nárok na poskytnutie odmeny nevzniká zamestnancovi, ktorému plynie skúšobná doba a zamestnancovi, ktorému plynie výpovedná doba. Odmena bude vyplatená v mesiaci december vo výplate za mesiac november 2021.

8.Zamestnávateľ poskytne štátnemu zamestnancovi podľa zákona o štátnej službe odmenu pri prvom skončení štátnozamestnaneckého pomeru po preukázaní nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok v sume jeho naposledy priznaného funkčného platu, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru alebo do jedného mesiaca po jeho skončení.

9.Zamestnávateľ bude informovať základnú organizáciu o počte zamestnancov a čerpaní výdavkov na ich mzdy za I. polrok do 31. júla a za rok do 31. januára nasledujúceho roka.

10.Zamestnávateľ vypláca zamestnancovi plat, ktorý je splatný pozadu za mesačné obdobie vo výplatnom termíne 12. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak na tento deň pripadne deň pracovného pokoja, je výplatný termín v najbližší pracovný deň pred týmto dňom.

Článok 6

ODSTUPNÉ A ODCHODNÉ

1.Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorému patrí odstupné podľa § 76 Zákonníka práce, pri skončení pracovného pomeru

a)výpoveďou odstupné v sume podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,

b)dohodou odstupné v sume podľa v § 76 ods. 2 Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

c)dohodou odstupné nad rozsah ustanovený v § 76 ods. 2 Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v sume jedného funkčného platu zamestnanca, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky.

2.Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi pri výkone práce vo verejnom záujme

a)pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, odchodné v sume podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení,

b)pri skončení pracovného pomeru odchodné v sume podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti zamestnanca podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

3.Odchodné podľa odseku 2 zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi, s ktorým skončí pracovný pomer podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce.

4.Zamestnávateľ vyplatí štátnemu zamestnancovi v stálej štátnej službe a odborníkovi dočasne potrebnému na plnenie úloh štátnej služby pri skončení štátnozamestnaneckého pomeru podľa § 75 ods. 1 písm. a) až d) zákona o štátnej službe

a)výpoveďou odstupné v sume podľa § 83 zákona o štátnej službe a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,

b)dohodou odstupné podľa v § 83 zákona o štátnej službe a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ak jeho štátnozamestnanecký pomer trval najmenej 1 rok a menej ako dva roky,

c)dohodou odstupné nad rozsah ustanovený v § 83 zákona o štátnej službe a Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa v sume jedného funkčného platu štátneho zamestnanca, ak jeho štátnozamestnanecký pomer trval najmenej dva roky.

5.Pri prvom skončení jeho štátnozamestnaneckého pomeru po preukázaní nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok zamestnávateľ poskytne štátnemu zamestnancovi odchodné v sume podľa zákona o štátnej službe a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru alebo do jedného mesiaca po jeho skončení.

Článok 7

NÁHRADA PRÍJMU PRI DOČASNEJ PRACOVNEJ NESCHOPNOSTI

Zamestnávateľ vyplatí náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme v kalendárnom roku najviac za 10 dní dočasnej pracovnej neschopnosti vo výške 80 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Článok 8

PRÍSPEVOK NA DOPLNKOVÉ DÔCHODKOVÉ SPORENIE

1.Zamestnávateľ a základná organizácia sa dohodli na platení príspevkov zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnanca, ich výške a 3 mesačnej čakacej dobe od vzniku štátnozamestnaneckého pomeru alebo pracovného pomeru zamestnanca u zamestnávateľa, po uplynutí ktorej vzniká zamestnancovi nárok na príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie, ak uzatvoril účastnícku zmluvu.

2.Výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie predstavuje najviac 40 eur na zamestnanca mesačne za podmienok upravených príslušným vnútorným predpisom zamestnávateľa.

Článok 9

SOCIÁLNA OBLASŤ A SOCIÁLNY FOND

1.Zamestnávateľ zabezpečí pre zamestnancov služby na regeneráciu pracovnej sily, na ktoré poskytne príspevok zo sociálneho fondu podľa zásad na používanie sociálneho fondu.

2.Zamestnávateľ poskytne zamestnancom pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden pracovný deň v rozsahu 7,5 h v súlade so Zákonníkom práce v deň darovania krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov (§ 138 ods. 2 Zákonníka práce),

3.Zamestnávateľ zabezpečí pre zamestnancov dvakrát ročne prostredníctvom útvaru vedúceho hygienika rezortu vyšetrenie v Poradni zdravia zamerané na aktívne vyhľadávanie a včasné odhaľovanie rizikových faktorov vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Poradňa zdravia bude realizovať biochemické vyšetrenia krvi (glykémia, triglyceridy, cholesterol), meranie krvného tlaku a poradenstvo orientované na zdravý spôsob života.

4.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na

a)nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, zamestnancovi sprevádzajúcemu svoje dieťa alebo dieťa s ním žijúce v spoločnej domácnosti do prvého ročníka základnej školy v 1. deň povinnej školskej dochádzky,

b)jeden deň (7,5 hodiny) v prvom polroku kalendárneho roka 2021 na základe žiadosti zamestnanca podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce.

5.Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorý sa nemohol v rámci voliteľného pracovného času včas dopraviť do práce z dôvodu nepredvídaného prerušenia premávky alebo meškania pravidelnej verejnej dopravy pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7,5 hodín v kalendárnom roku, a to na základe písomného potvrdenia tejto skutočnosti verejným prepravcom, príslušným orgánom samosprávy alebo čestným vyhlásením zamestnanca. Zamestnancovi, ktorý neodpracoval celý kalendárny rok, zamestnávateľ poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy podľa predchádzajúcej vety v pomere alikvotne prepočítanom za celý odpracovaný kalendárny mesiac (0,5 hod./mesiac), za predpokladu že zamestnanec si po dohode s príslušným vedúcim zamestnancom splní všetky služobné/pracovné úlohy.

6.Zamestnávateľ zabezpečí stravovanie a poskytne príspevok na stravovanie zamestnancovi, ktorý

a)v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny,

b)počas služobných dní alebo pracovných dní čerpá dovolenku.

7.Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu zo sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín

a)štátnemu zamestnancovi vo výške 3,12 eur na jedno hlavné jedlo,

b)zamestnancovi pri výkone práce vo verejnom záujme a v súlade s § 152 ods. 8 Zákonníka práce fyzickej osobe, ktorá je zahrnutá do limitu počtu zamestnancov ministerstva vo výške 2,64 eur na jedno hlavné jedlo.

8.Základná organizácia bude predkladať zamestnávateľovi podnety a návrhy z hľadiska zdravej výživy, kvality, hygieny, sortimentu a množstva poskytovanej stravy a zamestnávateľ sa zaväzuje riešiť ich s poskytovateľmi stravy na Námestí slobody 6 a Lamačskej ceste 8.

9.Tvorbu sociálneho fondu, výšku sociálneho fondu, použitie sociálneho fondu, podmienky poskytovania príspevkov zo sociálneho fondu a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom upravujú Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu uvedené v prílohe č. 1 ku kolektívnej zmluve.

10.Zamestnávateľ rozhoduje o použití prostriedkov sociálneho fondu spoločne so závodným výborom podľa rozpočtu sociálneho fondu a po zohľadnení jeho reálneho čerpania v bežnom roku. Prostriedky sociálneho fondu sa budú využívať účelne v súlade s touto kolektívnou zmluvou, zásadami a všeobecne záväznými právnymi predpismi.

11.Zamestnávateľ poskytne závodnému výboru prehľad o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu polročne, vždy k 15. februáru za predchádzajúci kalendárny rok a k 15. augustu za prvý kalendárny polrok bežného roka.

Článok 10

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

1.Kolektívna zmluva sa uzatvára na obdobie od 1. júna 2021 do 31. mája 2022. Jej platnosť sa vždy predlžuje na obdobie ďalšieho roka, ak pred ukončením jej platnosti ktorákoľvek zo zmluvných strán nepodá písomný návrh na uzatvorenie novej kolektívnej zmluvy. Táto kolektívna zmluva stráca platnosť dňom podpísania novej kolektívnej zmluvy zmluvnými stranami.

2.Plnenie tejto kolektívnej zmluvy sa bude polročne vyhodnocovať na požiadanie jednej zo zmluvných strán. 

3. Kolektívnu zmluvu možno meniť a doplniť len po dohode jej zmluvných strán. Zmeny a dodatky tejto kolektívnej zmluvy prijaté zmluvnými stranami budú záväzné po ich podpísaní zmluvnými stranami. O zmene alebo doplnení tejto kolektívnej zmluvy možno rokovať na návrh ktorejkoľvek zmluvnej strany.

4.Každá zo zmluvných strán môže písomne navrhnúť rokovanie o zmene alebo doplnení tejto kolektívnej zmluvy alebo ak dôjde k zmene právnych predpisov, ktoré sa týkajú záväzkov upravených touto kolektívnou zmluvou a to v rozsahu v akom sa ich dotknú.

5.Na písomný návrh na zmenu alebo doplnenie kolektívnej zmluvy je druhá strana povinná písomne odpovedať do 15 dní odo dňa doručenia návrhu.

6.Kolektívna zmluva je vypracovaná v štyroch vyhotoveniach, z toho po dve vyhotovenia pre každú zo zmluvných strán.

7.Zamestnávateľ zabezpečí zverejnenie tejto kolektívnej zmluvy na svojej intranetovej stránke do 5 kalendárnych dní od jej podpísania zmluvnými stranami.

8.Dňom účinnosti tejto kolektívnej zmluvy stráca platnosť a účinnosť kolektívna zmluva zo dňa 11. 3. 2019 v znení dodatku č. 1 a 2.

9.Táto kolektívna zmluva nadobúda platnosť dňom jej podpisu zmluvnými stranami a účinnosť dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia v Centrálnom registri zmlúv v súlade s § 5a ods. 5 písm. b) zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V Bratislave dňa

Za základnú organizáciu:

Jarmila Kukumberg

predsedníčka

Základnej organizácie SLOVES pri MDV SR

Za zamestnávateľa:

Andrej Doležal

minister

dopravy a výstavby SR

Príloha č. 1 ku Kolektívnej zmluve MDV SR

Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (ďalej len „zamestnávateľ“) a Základná organizácia SLOVES pri Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky (ďalej len „základná organizácia“) v záujme jednotného postupu pri uplatňovaní zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde“) upravujú po dohode tvorbu a použitie sociálneho fondu takto:

Článok 1

Základné ustanovenie

(1)Sociálny fond slúži na realizáciu sociálnej politiky zamestnávateľa v oblasti starostlivosti o zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, na regeneráciu duševných a fyzických síl a na zabezpečenie ďalších sociálnych aktivít.

(2)Za rodinného príslušníka sa na účely zásad pre tvorbu a použitie sociálneho fondu považuje podľa § 7 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti zamestnanca podľa § 3 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Článok 2

Tvorba sociálneho fondu

(1)Zamestnávateľ tvorí sociálny fond zo súhrnu hrubých platov zúčtovaných

zamestnancom na výplatu za kalendárny rok

a)povinným prídelom vo výške 1 % a

b)ďalším prídelom vo výške 0,5 %.

(2)Zamestnávateľ vykoná

a)mesačný prídel do sociálneho fondu vo výške 1,5 % z hrubých platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za január až november do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu,

b)za mesiac december prídel do sociálneho fondu vo výške 1,5 % z predpokladanej výšky platov do 23. decembra,

c)zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za kalendárny rok do 31. januára nasledujúceho roka a nevyčerpaný zostatok sociálneho fondu prevedie do nasledujúceho roka.

Článok 3

Použitie sociálneho fondu

Zamestnávateľ poskytne zamestnancom zo sociálneho fondu príspevok

a)na stravovanie nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,

b)na dopravu do zamestnania a späť,

c)na regeneráciu pracovnej sily, kultúru a šport,

d)na zdravotnú starostlivosť,

e)na sociálnu výpomoc,

f)za bezplatné darovanie krvi,

g)na ďalšiu realizáciu sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Článok 4

Príspevok na stravovanie

(1)Zamestnávateľ poskytuje príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie nad rozsah ustanovený osobitnými všeobecne záväznými právnymi predpismi vo výške

a) 0,59 eur na jedno hlavné jedlo pre zamestnancov v štátnej službe,

b) 1,07 eur na jedno hlavné jedlo pre zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

(2)Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu aj počas služobných dní a pracovných dní, keď zamestnanec čerpá dovolenku.

Článok 5

Príspevok na dopravu

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorý odpracoval celý kalendárny rok príspevok zo sociálneho fondu vo výške 60 eur ročne na dopravu do zamestnania a späť.

Článok 6

Príspevok na regeneráciu pracovnej sily, kultúru a šport

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorý odpracoval celý kalendárny rok príspevok zo sociálneho fondu na regeneráciu pracovnej sily vo výške

a)96 eur ročne, ak má trvalé pracovisko v Bratislave,

b)108 eur ročne, ak má trvalé pracovisko mimo Bratislavy a nemá poskytnutý príspevok podľa článku 12 odseku 3.

Článok 7

Príspevok na zdravotnú starostlivosť

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorý odpracoval celý kalendárny rok 2021 príspevok zo sociálneho fondu vo výške 48 eur na zdravotnú starostlivosť v roku 2021 v súvislosti s pandémiou COVID - 19.

Článok 8

Príspevok na sociálnu výpomoc

(1) Zamestnávateľ poskytne príspevok na sociálnu výpomoc na základe písomnej žiadosti adresovanej osobnému úradu

a)zamestnancovi pri prekonávaní ťaživej sociálnej situácie, do ktorej sa dostal bez vlastného zavinenia, a to najmä v dôsledku živelnej pohromy alebo úrazu do výšky 175 eur v kalendárnom roku,

b)zamestnancovi pri narodení dieťaťa vo výške 105 eur za každé narodené dieťa,

c)zamestnancovi v prípade úmrtia rodinného príslušníka vo výške 105 eur,

d)zamestnancovi, ktorý je osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený alebo ovdovený, starajúci sa o školopovinné dieťa vo výške 70 eur v kalendárnom roku za každé školopovinné dieťa,

e)v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca viac ako

1.60 pracovných dní v roku vo výške 53 eur,

2.120 pracovných dní v roku vo výške 88 eur,

3.180 pracovných dní v roku vo výške 122 eur,

f)na pohreb zosnulého zamestnanca vo výške 300 eur.

(2) Žiadosť o poskytnutie príspevku na sociálnu výpomoc s príslušnými dokladmi (napr. úmrtný list, rodný list dieťaťa, čestné vyhlásenie zamestnanca podľa ods. 1 písm. a) alebo

d), záverečná správa o pracovnom úraze, potvrdenie poisťovne, obecného úradu o živelnej pohrome, fotokópiu listu vlastníctva alebo iný doklad potvrdzujúci vzťah k poškodenej veci) predkladá zamestnanec alebo rodinný príslušník osobnému úradu ministerstva.

Článok 9

Príspevok za bezplatné darovanie krvi

Zamestnávateľ poskytne zamestnancom príspevok zo sociálneho fondu v sume 20 eur za bezplatné darovanie krvi v zdravotníckom zariadení na území Slovenskej republiky. Príspevok sa vyplatí najviac za dva odbery v kalendárnom roku po predložení potvrdenia o bezplatnom odbere krvi.

Článok 10

Peňažné dary

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi ak jeho štátnozamestnanecký pomer alebo pracovný pomer trval najmenej jeden rok peňažný dar vo výške 70 eur

a)pri dosiahnutí 50 rokov veku,

b)pri dosiahnutí 60 rokov veku,

c)pri prvom skončení štátnozamestnaneckého alebo pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok.

Článok 11

Rozpočet sociálneho fondu

Návrh rozpočtu sociálneho fondu na príslušný rok vypracováva osobný úrad, schvaľuje generálny tajomník služobného úradu ministerstva a predseda základnej organizácie v členení:

a)zostatok sociálneho fondu k 1.1.,

b)predpokladaný prídel do sociálneho fondu,

c)predpokladaný úhrn sociálneho fondu na rok,

d)použitie prostriedkov zo sociálneho fondu

1.na stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,

2.na dopravu do zamestnania a späť,

3.na regeneráciu pracovnej sily, kultúru a šport,

4.na zdravotnú starostlivosť,

5.na sociálnu výpomoc, za bezplatné darovanie krvi a peňažné dary,

6.na podujatia podľa článku 12 ods. 3 a 4,

Článok 12

Spoločné a záverečné ustanovenia

(1)Zamestnancovi, ktorý neodpracoval celý kalendárny rok a ktorý je zamestnancom zamestnávateľa k 30. 6. a 20. 12. príslušného roka, zamestnávateľ poskytne alikvotnú časť príspevku podľa článkov 5 až 7 podľa počtu celých odpracovaných mesiacov. Príspevok podľa prvej vety patrí aj zamestnancovi, ktorý je k 30.6. a 20.12. príslušného roka na materskej dovolenke.

(2)Vedúci štátny zamestnanec alebo vedúci zamestnanec útvaru predloží osobnému úradu zoznam zamestnancov s ich podpisom, že použili príspevok zo sociálneho fondu podľa článkov 5 až 7 za I. polrok do 29. 6., za II. polrok do 19. 12. v príslušnom roku. Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi príspevok za I. polrok vo výplate za mesiac jún, za II. polrok vo výplate za mesiac december v príslušnom roku.

(3)Zamestnávateľ poskytne príspevok zo sociálneho fondu podľa článku 3 písm. c), d) a g) nad rozsah ustanovený v článku 6 a 7 a na spoločné podujatia, ktoré organizuje zamestnávateľ alebo zamestnávateľ v spolupráci so základnou organizáciou.

(4)Zamestnávateľ poskytne príspevok zo sociálneho fondu na spoločné kultúrne, športové alebo spoločenské podujatie organizované pre zamestnancov a ich deti do veku 15 rokov, ktoré organizuje zamestnávateľ alebo zamestnávateľ v spolupráci so základnou organizáciou.

(5)Pokyn na vyplatenie príspevku zo sociálneho fondu vypracováva osobný úrad a schvaľuje generálny tajomník služobného úradu.

podnikova kol. zmluva

Dátum začiatku: → Nešpecifikované
Dátum ukončenia: → Nešpecifikované
Pomenuj odvetvie: → Doprava, skladovanie, pošta a telekomunikácie
Verejný/súkromný sektor: → Vo verejnom sektore
Uzavretý (kým)
Pomenuj asociácie: → 
Pomenuj odborové zväzy → 

PRACOVNÉ HODINY, PLÁNY A DOVOLENKY

Pracovné hodiny za týždeň: → 37.5
Maximum nadčasov: → 150.0
Ustanovenie o flexibilnej pracovnej dohode: → Nie

MZDY

Mzdy definované na základe mzdových tabuliek: → No
Prispôsobenie pre rastúce životné náklady: → 

Príplatok za dochádzanie do práce:

Príplatok za dochádzanie do práce: → EUR 60.0 mesačne

Stravné lístky:

Stravné lístky poskytnuté: → Áno
Príplatok poskytnutý na jedlo: → Áno
→ 0.59 za jedlo
Právna pomoc zdarma: → 
Loading...